Ethereum’da (ETH) Şanghay Öncesi Son Durum! Hareketlilik Başladı!

Ethereum'da (ETH) gerçekleşmesi planlanan Şanghay güncellemesi öncesinde son durum ne? Kripto para biriminde hareketlilik mevcut!
23:30
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider akıllı sözleşme platformu olan Ethereum’un (ETH) beklenen Şanghay hard fork’unun Mart 2023’te gerçekleşmesi planlanıyor ve yükseltme, ağın 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen Birleşme sırasında başlayan Proof-of-Stake’e (PoS) geçişini sınırlayacak. Peki yaklaşan yeni güncelleme ETH’ın fiyatında etkisi olacak mı?

Şanghay Güncellemesi Etkisi!

Şanghay güncellemesi ile önceden kilitlenmiş olan Ethereum’lar Aralık 2020’den bu yana ilk kez  kademeli olarak likit hale gelecek. Zincir üstü Etherscan verilerine göre, 16 Şubat 2023 tarihinde değeri 28 milyar dolar olan PoS staking protokolünde mevcut konum itibariyle 16,6 milyonun üzerinde ETH kilitli durumda. Ethereum’daki Birleşmeden bu yana 154 gün içinde, token’ı yıllık bazda %0,05 deflasyonist hale getirmek için 24.800’den fazla ETH yakıldı. 16 Şubat tarihinde toplam Ethereum arzı 120 milyonda bulunuyor, bu durum da arzın %10’undan biraz fazlasının kilidinin açılacağı ve Şangay güncellemesinden başlayarak verim ödüllerinin verileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte yatırımcıların Şangay güncellemesinden önce getiri ödüllerinden yararlanabilmeleri için ETH’lerini kilitlemeleri ve güvenilir bir düğüm çalıştırmaları gerekiyordu. 32 kilitli ETH’nin minimum staking gereksinimi tamamen likit değildir, yani yatırımcıların bu token’lar için sınırlı kullanım seçenekleri var.

Staking Faaliyetleri!

Liquid staking türevleri (LSD), kullanıcıların ikincil piyasada alınan türev token’ı satma yeteneğini korurken stake edilmiş Ethereum’dan faydalanmalarına olanak tanır. LSD protokolleri bir ücret aldı ve yerel Ethereum’ları kilitleyerek kullanıcılara havuzdaki bir hisseyi temsil eden başka bir token kullanıma sundu.

Lido ve diğer protokoller Birleşmeden sonra bir nakit akışı görmeye başlayana kadar likit staking türevleri öne çıkmadı. Ancak Ethereum stakingleri başladığından beri likit staking, likit olmayan staking’i geride bıraktı. Kilitli Ethereum’ların çoğunluğu LSD aracılığıyla olduğundan, yatırımcılar mevcut konum itibariyle likiditeye erişebiliyor ve bu da Şangay sonrası satış baskısını azaltabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar