Matrix Gerçek Mi? Kripto Paralar Ve Yapay Zeka Bunu Gerçekten Başarabilecek Mi?

Yıldız aktör Keanue Reeves yaptığı açıklamayla birlikte kripto paralara olan güvenini yineledi ve yatırımlarından bahsettiği bir açıklama yaptı.
00:30
18 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

The Matrix üçlemesinin arkasındaki Hollywood yıldızı Keanu Reeves kripto, metaverse ve NFT hakkında umut dolu göründü. Reeves, en son John Wick 4 filminin tanıtımı doğrultusunda Salı günü Wired ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

Bence bağımsız bir para biriminin arkasındaki ilke, fikirler inanılmaz.

Matrix Filmi, Bir Yapay Zeka Kehaneti mi?

Aslında Matrix (1999), bugün modern dünya tarafından benimsenen yapay zekanın nasıl gelişeceğine dair bir tür kehanet olarak kabul ediliyor.

Orijinal filmde belirtilmemesine rağmen, çoğu hayran Matrix’in 22. yüzyılın sonlarında geçtiğini varsaymakta. Filmdeki olaylar 20. yüzyılın sonlarını taklit etmesi amaçlanan sanal bir ortamda geçmekte, bu nedenle kesin yıl bilinmemekte.

Devam filmleri The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions’da 2199 yılı sentetik gerçekliğin dışındaki gerçek dünya olarak tasvir edilmişti.

Tüm bu konsept eskiden sadece fütüristik hayal gücünün bir parçasıydı, ancak bugün hayal gücünün gerçeğe dönüşebileceğinin kanıtı olabilir. Yapay Zeka, bildiğimiz gibi, gelişmeye devam ediyor ve bu araçlar her şeye, hatta NFT sanatına bile sızıyor.

Metaverse konusunda Reeves şunları söyledi:

Bu bir sensoryum. Bu bir gösteri […] bir kontrol ve manipülasyon sistemi. Dizlerimizin üzerinde mağara duvarlarına bakıyor ve projeksiyonları görüyoruz ve arkamıza bakma şansımız yok. Ya da yan tarafa.

Üç bölümlük Matrix filminde Neo’yu canlandıran Reeves, kısa bir süre önce Non-Fungible Labs tarafından Haziran 2022’de başlatılan bir hayır kurumu olan Futureverse Vakfı’nı da hayata geçirdi.

Proje Fluf World NFT ve ortağı Alexandra Grant ile işbirliği içinde. Vakıf aslında Grant’in fikri ve Reeves, bir şekilde yeterince temsil edilmeyen yaratıcı sanatçılara daha fazla fırsat sağlamak için bu çabaya tam desteğini gösteriyor.

Ayrıca Reeves ve Grant Futureverse Vakfı’nın da danışmanları ve metaverse’in büyümesini teşvik etmeye yardımcı olmaya çalışmakta.

 Reeves: Bunlar Kriptoyu Sadece Güçlendiriyor

Ünlü Matrix yıldızı da Aralık 2021’de aslında kripto sahibi olduğunu açıkladı. Bir arkadaşının kendisi için biraz satın aldığını ve o zamandan beri dokunmadığını söyledi. Reeves ayrıca Bitcoin’in arkasındaki fikrin de John Wick filminden geldiğini söyleyerek şaka yaptı.

Reeves daha önce metaverse ve ayrıca değişken doğası nedeniyle NFT’lere şüpheyle yaklaşırken, şimdi kriptonun yıllar boyunca karşılaştığı sürekli engellere rağmen her zamankinden daha güçlü ve daha dirençli çıkacağına dair güçlü görüşlere sahip.

Yani, kriptoyu ya da kripto para biriminin oynaklığını pooh-pooh yapmak, sadece nasıl korunduğu açısından daha iyi hale getirecek.

Yapay Zeka Sektörü Genişlemeye Devam Edecek

Grand View Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapındaki yapay zeka pazarı 2020 yılında 62,35 milyar dolar değerindeydi ve 2021 ile 2028 yılları arasında %40,2’lik bir yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) genişlemesi bekleniyor.

Google, Microsoft, OpenAI, IBM ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri de YZ araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük miktarlarda para akıtıyor.

Bu arada, kriptoyu destekleyen veya kriptoya yatırım yapan Hollywood ünlülerinden bazıları Paris Hilton (sosyetik), Ashton Kutcher (aktör), Snoop Dogg (rapçi), Gwyneth Paltrow (aktris) ve Tom Brady (eski NFL oyun kurucusu).

TradingView verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 1,4 trilyon dolardı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar