reklamı kapat

Ethereum’da Eşten Eşe Aracısız Takas Geliyor

12:07
17 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Son zamanların parlayan kripto paralarından biri olan Ethereum’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Son aylarda fiyatı ve piyasa değerinde meteorik artışlar gözlemlenen Ethereum’un gelişim topluluğu ConsenSys’ın üyeleri yeni bir eşten eşe (P2P) takas protokolünü duyurdu.

Geliştiricilerin “Swap” ismini verdiği protokol yayınlanan duyuru ile geçtiğimiz hafta kamuya duyuruldu. Protokol, paraların ethereum ağı üzerinden güven olmadan takas edilmesine olanak sağlamayı amaçlıyor. Kullanıcılar pek çok durumda anında işlem yapmak isterlerse token’lerini ya merkezi bir borsaya taşıyor ya da borsa dışı bir yerle uğraşmak zorunda kalıyor.

Geçtiğimiz hafta geliştirici ekibin yayınladığı bir blog yazısında en önemli noktalardan birinin para işlemleri için mevcut alım satımların olduğu bir emir tablosunun yokluğu olduğuna işaret edildi. Swap protokolü ise satıcılarla alıcıları direkt olarak birbirine bağlıyor ve böylece takas işlemlerini tamamen P2P gerçekleşiyor.

Swap’e ait kod henüz açık kaynaklı yapılmış değil. Ancak Swap’in geliştirici ekibinin açıklamasına göre ekip bunu en kısa sürede yapmak için çalışmalarını hızlandırdı. Dahası, geliştirici ekibi başka geliştiricileri de harekete geçirmek ve aralarına katmak istiyor. Blog yazısında ekip adına şu açıklamalara yer veriliyor:

“Protokolü basit ve esnek olacak şekilde tasarladık. Bunun yanı sıra uygulama gelişimini teşvik etmek adına kodumuzu en kısa sürede açık kaynaklı yapacağız.”

Yazı şu şekilde devam ediyor:

“Eğer geliştirici iseniz bir sonraki token’li uygulamanızı yapabilmeniz için sizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Swap protokol demo videosu:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.