Ethereum ve Dogecoin: DOGE Farkındalığı ETH’dan Yüksek!

Yapılan küçük çaplı bir anket sonucuna göre Dogecoin farkındalığını Ethereum’dan daha yüksek olduğu görülüyor. 
17:45
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Grayscale Investments tarafından yayınlanan bir rapora göre, yatırımcılar Ethereum‘dan çok Dogecoin‘i tanıyor gibi görünüyor. Her ne kadar Ethereum (ETH) piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olsa da Dogecoin de özellikle 2021 yılında popülaritesini arttırdı ve dönem dönem çok ciddi yükselişler yakaladı.

Ethereum Mu, Dogecoin Mi?

Elde edilen bilgilere göre 25 ile 64 yaş arasında 1.000 ABD’li yatırımcı ile online bir anket gerçekleştirildi. Katılımcıların ailelerinde finansal karar alan ya da kararlara katılım yapan kişiler olduğu ve yatırım varlıklarının 10.000 dolar ile 50.000 dolar arasında değiştiği ifade “ediliyor.

Grayscale Bitcoin Yatırımcı Çalışması 2021” başlıklı bir rapora göre Bitcoin en popüler kripto para birimi olmaya devam ediyor. Ancak altcoin’ler arasında da önemli farkındalıkların oluştuğu görülüyor. Yatırımcıların %99’u Bitcoin’i bildiklerini dile getirirken Dogecoin ve Ethereum da BTC’den sonra farkındalığı en yüksek kripto para birimleri olarak karşımıza çıkıyor. Burada dikkat çeken nokta ise katılımcıların, DOGE’yi ETH’dan daha fazla bildiklerini dile getirmesi oldu.

Yatırımcıların neredeyse dörtte üçü (%74) Dogecoin’i duyduklarını ifade ederken Ethereum ile ilgili farkındalık oranının yaklaşık olarak %56’da kaldığı görülüyor.

Kripto Para Yatırımı

Ankete katılan yatırımcıların yaklaşık olarak %26’sı halihazırda Bitcoin (BTC) yatırımı yaptıklarını dile getirirken altcoin’lere yönelimin arttığı görülüyor. Yatırımcıların %46’sının ETH yatırımı ve %4’ünün de Dogecoin yatırımı bulunuyor.

Her ne kadar Dogecoin 2021 yılında popülerlik kazansa ve son zamanlarda kullanım durumları artsa da Ethereum’un DOGE ile karşılaştırılması ne kadar doğru tartışılır diye düşünüyorum. Çünkü Ethereum artık kendisini kanıtlamış, hedefleri olan ve arkasında güçlü bir ekibin çalıştığı proje iken Dogecoin sadece bir şaka coin olarak piyasaya sürülen ve başlangıçta tek amacı meme ekosistemini kripto para ekosistemine çekmek olan bir proje.

Dolayısıyla, güçlü bir Dogecoin topluluğu olduğunu bilmeme rağmen ben hala Ethereum’un Dogecoin ile karşılaştırılabilir olmasını doğru bulmuyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar