reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
11 Mart 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, haftaya 133$ seviyesinden başlangıç yaptı. Hafta içerisinde 125$ seviyesine kadar gerilemesine rağmen, bu seviyeden hızlıca toparlandı ve %4,5 değer kazanarak haftayı 139$ seviyesinden kapadı.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum, haftaya L1 (135$) seviyesinin altında başlangıç yapmıştı. Pazartesi günü düşüşüne devam ederek, B trendini destek olarak ikinci kez test etti. Salı günü gelen alımlarla, ETH fiyatının yeniden L1 (135$) seviyesinin üzerine çıktığını görüyoruz. Alımların devam etmesi, ETH fiyatını A düşen trendine taşımış. Haftanın geri kalanında uzun vade düşen trendi olan A’nın direnç olarak çalıştığını görüyoruz. Grafiğin hacim tarafında haftalık olarak düşen bir trendin oluştuğunu söyleyebiliriz. RSI değeri ise tam orta seviyede bulunuyor.


Grafiğe yakın plandan baktığımızda, 125$ seviyesinin net bir şekilde destek olarak çalıştığını, 140$ seviyesinin geçtiğimiz hafta olduğu gibi güçlü bir direnç olarak çalıştığını görüyoruz. Hacimdeki düşüş bu grafikte daha belirgin olarak görünmektedir.

ETH/BTC grafiğinde kısa vadeki düşen trend, 4 numaralı desteği test ederek son bulmuş. Testin ardından yukarı yönlü güçlü bir bar oluşmuş. Haftanın kalanında ise satış baskısı oluştuğunu söyleyebiliriz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum, grafikteki konumu itibari ile çok kritik bir seviyede bulunuyor. Özellikle B düşen trendinin bu hafta yeniden test edilmesi ve buradan yukarı yönlü tepki olması; ayrıca fiyatın uzun vade düşen trendi olan A’yı bir türlü geçememesi ETH için gerçekten önemli gelişmeler. Bu haftaki sıkışmayı düşündüğümüzde Piyasa Yapıcının önümüzdeki hafta için bir şeyler hazırladığını düşünüyorum. Etraflıca değerlendirelim.

Önümüzdeki haftanın ETH için kritik olacağı kanaatindeyim. Burada yönü net olarak söyleyebilmek zor. Ancak senaryolarımızı oluşturur ve stratejimizi belirlersek ciddi kar marjlarını yakalamak mümkün olacaktır. İlk olarak bir yıldan fazlardır süregelen A düşen trendinin yukarı yönlü kırılma ihtimalini ele almak gerekir ki; BTC’deki olumlu görünün devam ederse ETH’nin A düşen trendini yukarı yönlü kırması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda L2 (192$) seviyesine kadar yükselişin oluşabileceğini değerlendiriyorum. Ara direnç olarak 152$ ve 171$ seviyeleri de takibimizde olmalıdır. Diğer durum, A trendindeki satış baskının artması ve ayıların boğalara karşı galip gelmesi ihtimalidir. Bu durumda düşüşün B ve T1 trendlerinin kesişim bölgesine doğru gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bu seviyelerin aşağı kırılması tabloyu maalesef daha da olumsuz hale getirecektir.

Belirttiğim ihtimallere ETH/BTC paritesi de şüphesiz direkt olarak etki edecektir. Mevcut durumda 4 numaralı desteğin çalışmasının ardından, ETH/BTC fiyatının D1 trendine yöneleceğini düşünüyorum. D1’ yukarı kırılması halinde ETH/USD paritesi de yukarı yönlü hareketine devam edecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 11.03.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.