reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
11 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Bitcoin’in toparlanması ile birlikte Ethereum da yukarı yönlü harekete geçti. Haftaya 108$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 120$ seviyesinden yaparak %11 değer kazanmış oldu.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum’ un haftanın ilk iki gününü sakin geçirdiğini görüyoruz. Çarşamba gününe gelindiğinde sert satış baskısı fiyatı yine L0(102$) seviyesine taşımış. L0(102$) seviyesi destek olarak çalışmış ve bu seviyeden yukarı yönlü bir hareket oluşmuş. Cuma günü BTC’nin de yukarı hareketi ile Ethereum da ciddi bir yükseliş sergilemiş. Hafta sonu ise yükselişin ardından gelen bir düzeltme hareketi görüyoruz. Grafiğin hacim tarafında da son iki haftaya nazaran belirgin bir artış söz konusu.

Grafiğe yakın planda baktığımızda, 102$ ve 125$ yatay destek/dirençlerinin net bir şekilde test edildiğini söyleyebiliriz. 113$ ara direnci ise güçlü bir barla yukarı kırılarak artık destek konumunu almış.

Bu hafta ETH/BTC grafiğine geniş açıdan bakmak istedim. Grafikte de görüldüğü üzere ETH teknik anlamda kritik bir konumda bulunuyor. ETH, 31880Sat seviyesini yukarı yönlü olarak kırarak 1 numaralı düşen trende yaslanmış durumda. Bununla birlikte, ETH/BTC hacminin ETH/USD paritesine nazaran daha düşük seyrettiğini görüyoruz.

Teknik gelişmeleri değerlendirelim

Ethereum, 102$ seviyesini yeniden test ederek bu hafta yatırımcısını korkuttu. Ancak bu seviyeden çok hızlı toparlanarak piyasadan pozitif olarak ayrıştı ve farkını ortaya koydu. Piyasadan pozitif ayrışmasının nedeni ise BTC paritesine karşı değer kazanması oldu.

Mevcut durumda ETH/BTC paritesindeki fiyatın, 1 numaralı düşen trendini test etmesi önemli bir gelişme, dolayısıyla Ethereum’un önümüzdeki haftadan itibaren daha dikkatli takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzun vadeli düşen bir trendin yukarı yönlü kırılmasında volatil hareketler görmek mümkün olacaktır. Fiyatın ilk etapta 41800Sat seviyelerine yönelmesini bekliyorum.  Bu seviyenin üzerinde boğa piyasası etkisini daha net gösterecektir.

Ethereum/Dolar paritesinde kısa vadede 125$ seviyesi ilk direnç bölgemizi oluşturuyor. Bu seviyenin üzerinde L1 (135$) seviyesi direnç olarak gündeme gelecektir. Bu yatay dirençlerle birlikte B düşen trendini de direnç olarak iyi çalıştığından bu seviyeden satış baskısı oluşmasını muhtemel olarak görüyorum. Ancak ETH/BTC paritesi yukarı yönlü ivme yakalayabilirse ETH/USD paritesini de yukarı çekecek ve B trendinin yukarı kırılımını mümkün kılacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 11.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.