reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
11 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Bitcoin sessizliğini bozdu ve yükselişe geçti. Haftaya 3500$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan Bitcoin, hafta içerisinde 3800$ seviyesine kadar yükseldi. Hafta kapanışını 3700$ seviyesinden yaparak %5,7 değer kazandı. Bitcoin’in bu hareketine karşılık altcoin tarafının, sınırlı olumlu tepki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Bitcoin, L2 (3600$) seviyesinin altında, kısa vade düşüş trendini sürdürmekteydi. Haftanın ilk dört gününde düşüşün devam ettiğini görüyoruz. Cuma gününde gelen alımlar ise güçlü yeşil bir mum barı oluşturmuş. Bu barla L2 (3600$) seviyesi yeniden yukarı yönlü kırılmış. Fiyat artışı ile birlikte hacim artışı da göze çarpıyor. RSI tarafında da güzel bir yükseliş mevcut. Ancak yatay direncin etkili olduğunu ve geçilemediğini görüyoruz. Hafta sonu barlarına baktığımızda, fiyatın ve diğer göstergelerin düzeltme sürecinde olduğunu söyleyebiliriz.

Grafiğin kısa vade görünümünde, geçtiğimiz hafta belirtiğim ters flama formasyonunun, cuma günü gelen alımlar ile geçerliliğini yitirdiğini görüyoruz. Kısa vadede dikkat çeken diğer husus, 3684$ seviyesinin yeniden yukarı kırılması ve hafta sonu barlarında bu seviyenin destek olarak iyi çalışması. Bunlarla beraber fiyat üzerinde, D1 düşen trendine yakın bölgeden satış baskısı oluşmuş.

Üstel hareketleri ortalamalarda (EMA); günlük grafikte EMA21’in baskısı, haftanın ilk dört günü devam ederken cuma günü gelen alımlar ile bu baskının egale edildiğini görüyoruz. Nihayet EMA21’in üzerine geçiş yapan BTC, bu defa EMA50’nin baskısı ile karşılaşmış.

Bitcoin Sessizliğini Bozdu

Bitcoin bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Özellikle olumsuz görünen teknik grafiklerin tersine, ani hareketler yaparak psikolojimizi yoruyor. Netice itibari ile BTC fiyatının yükselmesinin, piyasayı sınırlı da olsa olumlu etkilediğini düşünüyorum. 3200$ olan dip bölgesinden de uzaklaşmak yatırımcıları da rahatlatmış durumda. Umarım ki o seviyeleri bir daha hiç görmeyiz.

Teknik grafiklerdeki durum, pozitif bir görünüme doğru gelişmeye devam ediyor. Özellikle, kısa vade için 3684$ seviyesinin üzerine geçiş yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu seviyenin üzerinde fiyat D1 düşen trendini test etmeyi deneyecektir. D1 trendinin hacim artışıyla birlikte yukarı kırılımı fiyatı daha da yukarı seviyelere taşıyacaktır. Bu durumda öncelikli olarak L3 (3900$) seviyesi, müteakibinde de 4200$ seviyesi direnç bölgesi olarak takibimizde olmalıdır. Trendlerin yanında, hareketli ortalama grafiklerinde EMA50 ve EMA100 direnç seviyelerini oluşturuyor. Kısa vadede ortalamaların birbirine yaklaşması adına bu seviyelerde fiyat dönüşlerini görmek mümkün olacaktır. Fiyatın bu seviyelerin üzerine geçiş yapması halinde, yükselen trendin güçlendiği yorumunu yapıyor olacağız.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 11.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.