reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
11 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 0.305$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0.31$ seviyesinden kapatarak dolar paritesinde %1,6 değer kazandı. Ripple BTC karşısında değer kaybettiği için dolar paritesindeki bu performansı Bitcoin ve Ethereum’a göre düşük kaldı.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple’ın haftaya düşüş trendini devam ettirerek başladığını görüyoruz. Cuma günü, Bitcoin tarafında görülen artış ile birlikte, Ripple da yukarı hareketine başlamış. Ancak bu yükseliş, A düşen trendine geldiğinde satış baskısı ile karşılaşmış. A trendi önceden de olduğu gibi yine direnç olarak çalışmış. Fiyat artışıyla birlikte, grafiğin hacim tarafında da bir miktar artış meydana gelmiş.

Grafiğe yakın plandan bakarsak; fiyatın dönüş yaptığı noktanın önceki dip bölgesinin üzerinde olduğunu görüyoruz. Cuma günü gelen alımlarla 0,312$ seviyesi yukarı yönlü kırılmış. Bu seviye cumartesi günü destek olarak çalışmış. Pazar günü barında ise 0,312$ seviyesinin yeniden aşağı yönlü kırıldığını görüyoruz.

XRP/BTC paritesinde, Y1 (8660Sat) seviyesinin, pazartesi günü aşağı kırıldığını görüyoruz. Aşağı kırılım gerçekleştikten sonra cumartesi gününe kadar yatay bir görünüm oluşmuş. Bu aralıkta, sadece cuma günü Y1 (8660Sat) seviyesi yukarı yönlü kırılmak için test edilmiş ancak hareket maalesef başarılı olamamış. Pazar günü barında, fiyat düşüşe devam ederek yatay görünüm bozulmuş. Fiyat tarafında kısa vade ikili dip görünümü mevcut ancak yukarı dönüş görülmediğinden ikili dip formasyonunun teyit olduğunu söyleyemeyiz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Bitcoin yönü yukarı çevirmişken, Ripple’ın BTC karşısında değer kaybetmeye devam etmesi ve dolar paritesinde piyasanın altında getiri sağlaması, Ripple yatırımcısını maalesef üzdü. Mevcut teknik duruma baktığımızda bu olumsuz durumun halen sürdüğünü söyleyebilirim. Özellikle XRP/BTC paritesindeki gelişmeleri önümüzdeki hafta dikkatli takip etmek gerektiğini düşünüyorum.

XRP/BTC grafiğinde, Y1 (8660Sat) seviyesinin tekrar aşağı yönlü olarak kırılmasının ardından, durum yine kritik bir hal aldı. Pazar günü barı ile 8285Sat seviyesinin yeniden test edilmesi kısa vade görünüm için önemli. Bu seviyenin aşağı kırılımında, kısa vade için yeni bir dip (LL:Lower Low) oluşumu görülecek ve düşen trendin devamı teyit olacaktır. Takip edeceğimiz destek ise Y2 (7800Sat) bölgesi olacaktır. 8285Sat seviyesinden yukarı dönüş gerçekleşirse kısa vade ikili dip oluşumunu takip etmek uygun olacaktır. RSI tarafındaki pozitif uyumsuzluk görünümü de ikili dip formasyonu oluşumunu destekliyor.

Ripple/Dolar paritesinde, A trendi ve L1 (0,283$) seviyesi arasındaki sıkışma devam ediyor. Bu sıkışmanın neticesinde volatil bir hareket beklentim halen sürüyor. Ancak kırılımın yönünü kestirmek maalesef kolay olmayacak. BTC’nin yükselme iştahı kırılımın yukarı olacağına dair işaret veririken; XRP’nin BTC karşısındaki değer kaybı kırılımın aşağı olacağına dair işaret veriyor. Bu ikilem içerisinde yatay hareketin de göz önünde bulundurulması uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 11.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.