reklamı kapat

Bitcoin, Bitcoin Blockchain’inden Daha Büyük!

BlockTower Capital'dan Ari Paul Bitcoin'in Bitcoin Blockchain'inden büyük olduğunu düşünüyor.
10:00
11 Şubat 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto yatırım firması BlockTower Capital Yönetici Partneri ve CIO’su Ari Paul geçtiğimiz günlerde ilginç açıklamalar yaparak Bitcoin’in önemine vurgu yaptı. Cryptoglobe’un haberine göre Paul’un sözleri şu şekilde:

Altdili şöyle açıklayayım: Blockchain bir defter alt kümesi. Defter bir veri alt kümesi. Blockchain’ler, defterler, veritabanları izinli veya izinsiz, merkezi veya dağıtık olabilir. Bitcoin ilk dağıtık Blockchain’di.

Bitcoin, Bitcoin Blockchain’i üzerinde takip edilebilir ve (genellikle) Bitcoin ağında transfer edilebilir. Eğer hikaye böyle bitseydi sıkıntı olurdu çünkü Bitcoin Blockchain’i kısıtlı verimlilik ve özelliklere sahip birinci kuşak bir teknoloji. Ancak…

BTC diğer protokol ve ağlarda kullanılabilir. Lightning Network, hızlı ve ucuz BTC transferine yarayan 2. katman (layer) bir protokol ve Bitcoin ağıyla güvene alınıyor. İnsanlar sidechain’leri, drivechain’leri ve diğer L2/L3 çözümlerini de kullanabilir.

BTC tutkunları için bu harika bir şey çünkü BTC’nin farklı geliştirmeler sunan rakip protokoller tarafından pabucunun dama atılmasının muhtemel olmadığı anlamına geliyor. BTC kullanıcıları BTC’yi, LN  gibi diğer protokoller üzerinde kullanarak ‘o’ özelliklere veya daha çok bant genişliğine ulaşabilir.

Örneğin, BTC kullanıcıları mimblewimble veya ZK-starks şeklinde gizlilik arıyorsa bu ‘özellikler’ BTC tarafından (en sonunda) chain-üzeri BTC’yi kriptografik olarak bu özellikleri vadeden bir protokole kilitlemek suretiyle kullanılabilir.

Bir varlık olarak BTC güvenlik için Bitcoin Blockchain’ine bağlı, ancak Bitcoin Blockchain’inin özellikleriyle veya verimlilik sorunuyla sınırlanmış değil. Bitcoin ağının yalnızca güvenli bir temel olmaya ihtiyacı var.

Paul’un bazı tespitlerine katılmamak mümkün değil. Zira Bitcoin Blockchain’i tarihi boyunca birçok sorunla karşılaştı ve geliştiriciler bu sorunlara sürekli çözüm getirmeye çalıştı, çalışıyor. Lightning Network bu çözüm yollarından biriydi ve gayet başarılı oldu. Bitcoin teknik açıdan istikrarlı bir performans gösterdiği sürece altcoin’lerin BTC’yi geçmesinin pek de kolay olmayacağı öngörülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.