reklamı kapat

Araştırma: Ethereum Merkezsiz Uygulamalarının Ne Kadarı Aktif?

Ethereum (ETH) merkezsiz uygulamaları (dApps) üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçları ilgi çekici.
15:00
11 Şubat 2019

Ethereum (ETH) ağında bulunan merkezsiz uygulamalar (dApps) Blockchain teknolojisinin kullanım alanları arasında gösteriliyor. Kripto para piyasasındaki uzmanlara göre merkezsiz uygulamaların sayısının artması ve geniş kullanıcı kitleleri tarafından benimsenebilecek potansiyelde olması ekosisteme çok büyük katkı sağlayacak. Ancak bu konuda yapılan bir araştırma sonuçları ortaya ilgi çekici sonuçlar koydu.

Ethereum Kullanımı

Haberimize konu olan araştırmaya göre Ethereum merkezsiz uygulamalarından yalnızca %10’u aktif bir şekilde kullanılıyor. Merkezsiz uygulamaların kripto paraların kullanımını katkı sağlayacağı düşünülüyor. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla bu tür uygulamaların Ethereum, EOS, Tron gibi Blockchain’lerde çalışabilmesi mümkün. Uygulamaların kullanımının artması merkezsizlik fikrine de katkıda bulunuyor.

LongHash Araştırması

LonhHash tarafından düzenlenen araştırmanın sonuçları kripto paraların mevcut kullanım alanlarını düşündürecek cinsten. Araştırmaya göre 1812 Ethereum merkezsiz uygulamasından yalnızca 180’i işlem gerçekleştiriyor. Yani ETH merkezsiz uygulamalarından yalnızca %10’u aktif olarak kullanılıyor.

Araştırmanın sonuçlarına dayanarak Ethereum merkezsiz uygulamalarının beklenilen düzeyde benimsenmediğini söyleyebiliriz. Araştırmaya göre Ethereum’un kullanımda olan uygulamalarından %13’ü son yirmi dört saatte yüz binden fazla işleme ev sahipliği yaptı. Üstelik aynı uygulamaların %19’unda  gerçekleşen işlemler on bin ile yüz bin arasında değişiklik gösterdi. Ethereum’un mevcut durumu ve ağdaki işlemlerin çok da görkemli olmayışı dikkate alındığında bu verilerin o kadar da kötü olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Kripto para kullanıcılarının ihtiyaçlarına hitap eden merkezsiz uygulamaların diğerlerine nazaran daha tercih edilebilir olduğu söylenebilir. Kendini Ethereum’un bir numaralı rakibi olarak gören Tron (TRX) ekibi bu konuda Ethereum’a meydan okumasıyla biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.