reklamı kapat

Cryptopia’dan Çalınan Kripto Paralar Hangi Merkezsiz Borsada Aklandı?

Cryptopia'dan çalınan kripto paraların bir kısmı merkezsiz Etherdelta borsasında itibari para birimine dönüştürüldü
15:00
10 Şubat 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bu yılın başlarında hack’lenen kripto para borsası Cryptopia’dan çalınan fonların 3,2 milyon dolarlık kısmı çoktan kripto para borsaları aracılığıyla aklandı. Saldırganlar çaldıkları fonların 2 milyon dolarlık kısmını merkezsiz kripto para borsası Etherdelta’da aklamayı başardı.

Elementus tarafından paylaşılan verilere göre hackerlar çaldıkları fonların önemli bir kısmını Huobi, Binance ve Bitbox gibi kripto para borsalarında harcadı. Müşterini Tanı prosedürlerine sıkı bir şekilde bağlı olan bu borsalarda, saldırganlar istenildiği takdirde rahat bir şekilde tespit edilebilir. Elementus 9 Şubat’ta Twitter hesabı üzerinden şu paylaşımda bulundu:

Bu sabah, hackerlar 3,2 milyon dolarlık kripto parayı itibari para birimine dönüştürdü. Milyonlarca doların büyük bir kısmı Etherdelta’ya gönderildi.

Fonlar Takip Edilemiyor

Etherdelta’ya gönderilen fonlar ise takip edilemeyecek çünkü Etherdelta kara para aklama ve Müşterini Tanı prosedürlerine bağlı olmayan merkezsiz bir kripto para borsası. Buradan da anlaşıldığı üzere Etherdelta’nın kurucusu sanki dolandırıcılar ve hackerlar rahat kara para aklayabilsin diye yasa dışı bir kripto para borsasını yönetmekle görevlendirilmiş gibi.

Yeni Zelanda polisi birkaç gün önce yayımladığı raporda Cryptopia saldırısının oldukça karmaşık olduğunu buna rağmen soruşturmayı oldukça ciddiye aldıklarını belirtmişti. Ancak yetkililer henüz soruşturmanın ne kadar süreceği konusunda bir açıklama yapmadı.

Kripto para topluluğu 2019 yılına Cryptopia’nın hack’lenmesiyle başladı. Cryptopia 14 Ocak’ta planlanmamış bir bakıma girdiğini açıklamasına rağmen gerçek çok kısa bir süre içerisinde açığa çıktı. Elementus, yaptığı araştırmalar kapsamında Cryptopia’daki 76 bin Ethereum cüzdanından 16 milyon dolar değerinde Ethereum çalındığını bildirdi.

Çalışanlar Zan Altında

Saldırının ardından iddialar da ardı ardına geldi. Kimi kripto para yatırımcıları bu saldırının borsanın çalışanları tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Çünkü saldırı haftalarca sürmüştü ve yetkililerin saldırıyı farketmesi uzun zaman almıştı. Cryptopia cephesinden yapılan tek açıklama ise artık kendi cüzdanlarına erişimlerinin olmadığı yönündeydi.

Cryptopia saldırısı iddiaların etrafında şekillenmeye devam ederken borsa kullanıcıları da bir şekilde kripto para fonlarını geri alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.