X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:30
12 Kasım 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 12.11.2018)

Ethereum, haftaya 212$ seviyesinden başlangıç yaptı ve hafta ortasında 225$ seviyesini test etti. Ancak piyasada oluşan satış baskısı hafta kapanışının yine 212$ seviyesinden olmasına neden oldu. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum bir önceki hafta ikinci grafikte görülen L3 düşen trendini yukarı kırarak güzel bir ivme yakalamıştı. Bu hafta başında da yukarı hareketin devam ettiğini görüyoruz. Bu yukarı hareket ile birlikte fiyat L2(ikinci grafik) düşen trendini test etmiş. Ancak çarşamba günü oluşan satış baskısı neticesinde L2 trendi yukarı yönlü kırılamamış. Satış baskısının perşembe ve cuma günleri de devam ettiğini görüyoruz. Cumartesi günü ise yukarı yönlü bir hareket olmasına rağmen hareketin devamı gelememiş ve pazar günü satış baskısı etkisini sürdürmüş. Hacim tarafına baktığımızda hafta başında nispeten yüksek barlar görürken hafta sonuna doğru azalan bir görünüm mevcut. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum’ un bu haftaki hareketi neticesinde orta vade görünümünün değişmediğini görüyoruz. Fiyat orta vade de halen L2 (190$)L3 (261$) yatay trendlerinin oluşturduğu kanal içerisinde hareket devam ediyor. Kısa vade grafiğinde ise bazı gelişmeler mevcut. Bunlardan bir tanesi ikinci grafikte belirttiğim L2 düşen trendinin test edilmiş olması. Bir önceki hafta bu trendin yukarı kırılmasının önem arz ettiğini belirtmiştim. Grafikte de görüldüğü üzere bu hafta L2 trendindeki satış baskısı piyasanın da etkisi ile galip geldi. Piyasadaki satış baskısı devam edecek olursa fiyatın yeniden L1 trendini test edeceğini düşünüyorum. L1 trend desteği üzerinde kalındığı sürece L1-L2 arasında sıkışma devam edecektir. Bu sıkışmanın vadesi ise grafikteki kesişim noktalarına göre 10-12 gün civarında görünüyor. Bu zaman aralığında piyasanın duruma göre bir yöne kırılım olacağını değerlendiriyorum. Kırılım aşağı olursa kısa vadede 195$ seviyesi müteakibinde de L2 (190$) (birinci grafik) yatay desteği gündeme gelecektir. Yukarı yönlü kırılımda ise öncelikli olarak 250$ seviyesi ardında da L3 (261$) yatay trend bölgesinin hedefleneceğini düşünüyorum.

ETH/BTC haftalık (lineer) grafiğinde geçtiğimiz haftalarda iki defa 4 numaralı trend test edilmişti. Bu hafta da 4 numaralı trendin yeniden test edildiğini ancak yukarı kırılamadığını görüyoruz. Ancak grafiğe günlük olarak baktığımızda bir flama formasyonu oluşumu görüyoruz. Bu formasyonun çalışması halinde 4 numaralı trendin yukarı kırılacağını değerlendiriyorum. 4 numaralı trend üzerine geçiş yapılıp kalıcı olunması halinde ise fiyat 1 numaralı trende yönelecektir.

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar