X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
24 Eylül 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 24.09.2018)

Ethereum yatırımcıları için güzel bir hafta geride kaldı. Haftaya 222$ seviyesinden başlangıç yapan ETH, her ne kadar hafta içerisinde 189$ seviyesini test etmiş olsa da hafta kapanışını 243$ seviyesinden yaparak %9,5 değer kazanmış oldu. ETH, 165$ dibinden sonra ise toplamda %47 değer kazandı. Hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek analizimize devam edelim.

Ethereum’ un haftaya satış dalgası ile başladığını görüyoruz. Bu satış dalgası, fiyatı 200$ desteğinin altına taşımış. Ancak salı günü gelen alımlar yeniden fiyatı yeniden 200$ desteğinin üzerine çıkarmış ve fiyat cuma gününe kadar G trendine kadar artış göstermiş. Cuma günü gelen alımlar ile G trendinin yukarı kırıldığını görüyoruz. Cumartesi günü ise fiyat düşüş göstererek G trendi destek olarak test edilmiş. RSI indikaötürü 50 değerinde fiyat ile hareket ederken, hacim tarafında ise yüksek seyrin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum, 165$ dibinden bu yana güzel bir performansla yatırımcısını memnun ediyor. Ancak 1450$ seviyesini test ettiğini düşündüğümüzde ETH’ nin daha çok yolu olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut grafiğe göre ise G trendinin yukarı kırılımının gerçekleşmesini olumlu olarak değerlendiriyorum. Bir gün sonrasında G trendinin yeniden test edilmesi de onay anlamında olumlu tablo çizmiş. ETH’ deki hacmin ciddi artması talebin de artarak devam ettiğini gösteriyor. Bu da orta vade için yukarı yönlü hareket beklentimi destekler nitelik taşıyor. ETH’ nin, 230$ destek bölgesinin üzerinde kaldığı sürece 300$ seviyesine yöneleceğini değerlendiriyorum. 300$ seviyesinin üzerindeki direnç bölgesi ise FIBO2 0.236 (325$) seviyesi olacaktır. Olumsuz piyasada ise öncelikli olarak 230$ müteakibinde ise 200$ destekleri takibimizde olmalıdır. RSI indikatörünün aşırı satım bölgesinden 50 değerine ulaşması da yükselişi destekler bir görüntü oluşturmuş. Bu aşamada fiyat artışı ile birlikte RSI değeri 70 üzerinde volatil hareketler oluşacağını düşünüyorum.

ETH/BTC grafiğinde B trendi üzerinde kalındığı sürece 1 numaralı senaryoyu takip ediyor olacağım (Şeklin birebir uymayacağını ayrıca belirtmek isterim.). Önceki yükselişlerde olduğu gibi haftalık RSI’ nın da yukarı yönelmesi olumlu bir görüntü oluşturmuş. Bu duruma göre orta vade için yukarı yön beklentim sürüyor olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar