X


Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:30
24 Eylül 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 24.09.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı olup ölçeği LOGARİTMİKTİR. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

XRP: haftanın yıldızı. XRP bu hafta gösterdiği üstün performansla tüm ilgiyi üzerinde topladı diyebiliriz. Haftaya 0.28$ seviyesinden başlangıç yapan XRP, hafta içerisinde 0.78$ seviyesini test ederek %178’ lik bir değer artışını yakaladı. Hafta kapanışını ise 0,57$ seviyesinden yaparak haftalık bazda %103 değer kazanmış oldu. XRP’ nin bu hareketi piyasa değerini de artırdı. Hatta XRP, kısa bir süreliğine de olsa Ethereum’ u geçerek piyasada ikinci sıraya yerleşti. Şimdi hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek devam edelim.

XRP’ nin haftaya düşüş ile başlayarak bir önceki hafta oluşturduğu flama formasyonu görünümünü bozduğunu görüyoruz. Ancak salı gününden itibaren sekiz buçuk aylık ayı sezonunu unutturan yükseliş başlıyor. Öncelikli olarak G trendinin yukarı kırıldığını görüyoruz. Çarşamba günü ise G trendi test edilmiş ve destek olarak onay alınmış. Perşembe ve Cuma günleri ise sert yukarı hareket oluşmuş ve fiyat neredeyse FIBO2 0,786 (0,81$)  direncine kadar yükselmiş. Bu yükselişten sonra gerçekleşen geri çekilme ile fiyat, FIBO2 0,382 (0,52$)FIBO2 0,5 (0,60$) aralığına geçiş yapmış. Yüksek volatilite ile birlikte RSI değerinin 83’ e ulaştığını görüyoruz. Hacim tarafında ise son muazzam bir artış oluşmuş. Bu gelişmeler neticesinde esas değerlendirmemizi yapabiliriz.

XRP’ nin bu haftaki hareketi hakikaten muazzamdı. Geçtiğimiz haftaki analizimde hacim unsuru hariç yukarı yöne işaret eden verileri sıralamıştım. Hacmin de gelmesiyle yukarı hareket başladı. Ancak bu kadar sert yükseliş beklediğimi söyleyemem. Bu aslında bize kripto para piyasasındaki sınırların ne kadar geniş ve de piyasanın ne denli tehlikeli olduğunu gösteriyor. Çünkü sekiz buçuk ayda %92 değer kaybeden piyasanın üç numaralı kripto parası, bir hafta da iki katına çıkabiliyor (Bu piyasa için sağlam psikoloji şart diye düşünüyorum). Mevcut durum için ise fiyatın aşırı alım bölgesine gelmesiyle bir süre düzeltme olmasını bekliyorum. Ancak RSI 70 üzerinde kaldığı sürece negatif uyumsuzluklar ile fiyatın daha da artması muhtemel olacaktır. Benzer bir durumu ilk grafikteki turuncu kutularda da görüyoruz. Yukarı harekette B (0,60$) seviyesi ilk direnç bölgemizi oluşturuyor. Bu seviyenin üzerinde ise E (0,85$) seviyesi takibimizde olmalıdır. E (0,85$) seviyesinin üzerinde FIBO1 0,236 (0,96$) seviyesi gündeme gelecektir. Piyasa olumsuz devam edecek olursa düzeltmenin B (0,60$) ve C (0,45$) trendleri arasında olacağını düşünüyorum. Bu trendler ile birlikte ikinci grafikteki FIBO seviyelerini takip etmek faydalı olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER