X


Kripto Para Piyasası Beklenenden Daha Hızlı Büyüyor

Kripto piyasası toplam işlem hacmi ayı sezonuna rağmen yükseliyor.
10:30
24 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Küresel kripto para işlem hacmi ABD şirketlerinin borç piyasası hacmini geride bıraktı.

Bir araştırma firması Satis Group kripto paraları değerlendirdi. Tarihsel verilere bakarak araştırmacılar 2018’de toplam kripto para işlem hacminin 7,3 trilyon dolara ulaşmasını ve ABD şirketlerinin toplam borcu 7,05 trilyon dolardan yaklaşık 243 milyar dolar daha fazla olması bekliyor. Bu yılın neredeyse tamamına ayıların hakim olduğu düşünülürse işlem hacminin oldukça iyi seviyelere gelebileceğini söyleyebiliriz.

Veriler kripto para piyasasının katlanarak büyüdüğünü gösteriyor. Coinmarketcap’e göre toplam piyasa değeri 226 milyar dolar olarak görünüyor, bu na rağmen spekülatörler ve günlük al-sat yatırımcıların oldukça fazla işlem yaptığı anlaşılıyor. ABD şirket borcu toplam 6,3 trilyon dolar ancak kripto para piyasası bunun sadece %3,5 değerinde.

ABD’de faiz artırıldıktan sonra ucuz para kazanmanın zorlaştığı söylenir. Yüksek getirili şirket hisseleri bazılarına göre sistematik riskler taşıyor. Yine de Amerikan şirketleri bir şekilde şimdilik ayakta kalmayı başarıyor. Tabii ki şirket borçlarıyla ve kriptolar aynı şekilde işlem görmüyor. Kurumsal yatırımcı olmayanların bazı piyasalara ulaşması mümkün değil. Kriptolar bu piyasaların aksine daha ulaşılabilir ve bilgileri daha kolay bulunabilir. Kripto para piyasasındaki temel endişeler genellikle borsa güvenlikleri ve piyasa manipülasyonlarıyla alakalı oluyor.

G20 toplantısında finans yetkilileri kripto paraların endişe edilecek büyüklükte olmadığını söylese de ABD borçlar piyasası yetkililerin başını ağrıtırken kriptolar işlem hacmi olarak bu piyasayı geçtiğinde neler yaşanacak tahmin etmek oldukça zor.

Diğer yandan raporda kripto para borsalarının 2017 içerisinde 2,1 milyar dolar işlem ücreti geliri elde ettiği belirtildi. Satis’e göre bu gelir sene sonunda 3 milyar dolara ulaşacak. ABD broker’larıysa 2017 içerisinde 2,6 milyar dolar kazandı. Daha fazla kurumsal yatırımcı kripto para piyasasına girerse borsa gelirleri 3 milyar doları da geçebilir. Yine kripto paraların küçük sayıldığı bir alanda büyük bir ilerleme kaydettiği söylenebilir. Satis kripto para işlem hacminin 2019 boyunca %50 büyüyeceğini öngörüyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI