Ethereum “ProgPoW” Eklentisinde Son Aşamaya Gelindi

Ethereum ağına eklenecek ProgPoW algoritması için denetime başlanacak.
19:00
29 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum geliştiricilerinden Hudson Jameson ASIC’lere dirençli proof of work (PoW) algoritması ProgPoW’un denetiminin yapılması için gereken fonun toplandığını duyurdu.

İçerik Rehberi

ProgPoW

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen geliştirici toplantısında daha önce belirlenen 50 bin DAI’lik hedefe ulaşıldığı ifade edildi. DAI dolara sabitlenmiş bir stabil coin. Bütün fon bağış şeklinde topluluk tarafından gönderildi. Jameson denetimlerin birkaç hafta içerisinde başlamasını umduklarını belirtti.

ASIC madencileri bildiğiniz gibi sadece madencilik yapılması amacıyla üretilmiş chip’leri içeren donanımlar. Bu sayede ASIC’ler ekran kartlarına (GPU) oranla çok daha etkili madencilik yapabiliyor. GPU’ların madencilikte kullanılması GPU fiyatlarını yükseltse de madenciliğin bir nebze daha az merkezi olmasını sağlıyor. ASIC’lerin pahalı ve etkili olması madenciliği tekelleşmeye doğru sürüklüyor bu da ağın merkezi olmasına neden oluyor. ProgPoW ASIC donanımlarının gücünü azaltacak ve GPU’ların ASIC’lerle rekabet edebilir olmasını sağlayacak.

ProgPoW eklentisi şubat ayında onaylanmıştı ancak devreye girmesinden önce 3. bir parti tarafından denetlenmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varıldı. Bu yüzden eklenti bir süre ertelendi. Şu anda ProgPoW’un eklenmesi adına son alamaya gelindi.

Ethereum 2.0

Ethereum madenciliği önümüzdeki zaman içerisinde büyük değişikliklere uğrayacak. Bu değişikliklerden ilki ASIC’lerin gücünü azaltan ProgPoW. Ethereum geliştiricileri ağ konsensüsünü -proof of stake- PoS’e dönüştürmek istiyor. Bunun için öncelikle PoW ve PoS sistemlerinin aynı anda kullanıldığı hibrit bir sistem düşünülüyor. Zaman içerisinden madencilerin yerini Ethereum token’larını ağa pay edenler yani staker’lar alacak. PoS’in PoW’e göre daha merkezsiz ve enerji kullanımı bakımından daha etkili olduğu ifade ediliyor. Ethereum ağını büyük oranda değiştirecek Ethereum 2.0 geliştirmeleri hakkında bu bağlantıdan bilgi alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar