reklamı kapat

Ethereum Kurucusu Consensus 2018’i Neden Boykot Etti?

17 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Consensus 2018’in sonuna yaklaşırken gözler Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’i arıyordu. Ancak Buterin bu sene Consensus’u kişisel olarak boykot etmişti.

Buterin Consensus’a mesafeli yaklaştığını şubat ayının ortalarında attığı bir tweet ile belli etmişti:

Coindesk’in Consensus 2018 konferansını bu sene boykot edeceğim ve herkesi boykot etmeye davet ediyorum. Boykotun ilk nedeni Coindesk’in dikkatsizce dolandırıcılık içeren OMG dağıtımının reklamını yapması.

Coindesk’in haberine göre OMG Bithumb’da listenecek ve sonucunda fiyatı yükselecekti. Ayrıca OMG yatırımcılarına her 1 OMG için airdrop’la 0.3 OMG dağıtılacaktı. Haberin yalan olduğu ortaya çıkınca Coindesk yazarları haberi düzenledi ancak olan olmuştu.

Buterin bunun dışında boykot için 3 neden daha ileri sürdü. 26 Nisan’da Ethereum güncellemesi EIP 999 için kötü bir haber yapıldığını belirtti:

EIP 999 için yapılan haber yorumu berbattı. Fazlaca sansasyonel bir makale yayımladılar ve Blockhain’in ikiye ayrılabileceğini iddia ettiler. Fakat EIP 999 kabul edilmekten ‘çok’ uzaktı. Bu yüzden bazı işleri uzmanına bırakmak gerekiyor.

EIP 999 Parity cüzdanlarında kilitli kalan token’ler için kurtarma teklifiydi. Kurtarma için hard fork uygulanıp yeni bir zincir oluşturulması teklif edilmişti ancak bu teklif kabul edilmedi. Buterin’in 3. nedeni ise şöyle:

Haber yapma politikalarını doğru bulmuyorum. Cımbızla ağzınızdan laf almaya odaklanıyorlar.  Bir yanıt yolladığınızda ve bazı kısımlarının kayıt dışı olduğunu söyleseniz bile bunu onaylamalarını bekliyorsunuz.

Buterin’in 4. ve son nedeni ise konferansa girişin ücretli olmasıydı:

Bu arada, konferansa giriş için 2-3 bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Bütün kripto para severler o kadar *öhöm* parayı veremeyebilir. Şahsen rant peşinde koşanlara katkıda bulunmak istemiyorum.

Kripto dünyasının merkezsiz ve herkesin eşit söz hakkı olduğu yer olduğunu söyleyebilmemiz için çok fazla varlığı olmayanların da söz sahibi olması gerekiyor. Bu açıdan Buterin haklı görünüyor.

Kaynak: ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.