reklamı kapat

Bitcoin Ağının Elektrik Tüketimi Birçok Ülkeyi Geride Bırakıyor

21:00
17 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Ekonomist Alex de Vries 16 Mayıs’ta popüler bilim dergisi Joul’de “Bitcoin’in Büyüyen Enerji Sorunu” adlı bir makale yayımladı. Vries, makalesinde Bitcoin madenciliğinin harcadığı enerjinin 2018 yılının sonunda dünyadaki elektrik tüketiminin %5’ine denk geleceğini iddia ediyor.

Bitcoin ağının halihazırda 2,55 Gigawatt elektirik tükettiğini belirten Vries bu miktarın zamanla 7,67 Gigawatt’a ulaşacağını kaydetti. Yani buna göre Bitcoin ağı 3,1 Gigawatt elektirik tüketen Avrupa ülkesi İrlanda’yı hemen hemen yakalamış durumda. Bitcoin ağının 2018 yılı sonunda 8,2 Gigawatt elektrik tüketimine sahip Avusturya’ya yetişmesi bekleniyor.  Bitcoin ağının çok hızla büyüdüğünü ifade eden Vries yıldırım ağıyla birlikte (Lightning Network) bu sorunun belli bir miktar azaltılabileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin madenciliği yapmak için yüksek kapasiteli bilgisayarlara ihtiyacınız var. Madenciler bu bilgisayarlar sayesinde ağdaki işlemleri onaylayarak veya algoritmaları çözerek yani sektördeki adıyla madencilik yaparak Bitcoin kazanıyor. Ağda yarışan binlerce bilgisayarlar birbirleriyle adêta yarışarak ödülü kazanmak için çabalıyor. Hal böyle olunca enerji tüketimi de bir hayli artıyor.

Durumu bir de şöyle açıklığa kavuşturulalım. Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan bir araştırmaya göre İzlanda’daki madenciler bu yıl tüm İzlanda vatandaşlarından daha fazla elektrik tüketecek. Diğer bir tartışma konusu ise Bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verip vermediği. De Vries Independent gazetesine verdiği ropörtajda şunları kaydetti:

Kripto paralarla geleneksel finans sistemi arasında olağanüstü bir fark var. Bitcoin ağının günden güne daha fazla elektrik tüketmesi malesef iklim hedeflerine ulaşmamıza yardımcı olmayacak.

Bitcoin ağının tükettiği elektrik ile ilgili araştırmalar yapılırken farklı türde cihaz kullanan madencilerin bireysel elektrik tüketimleri ayrıntılı olarak ele alınıyor. Vries konu hakkında şunları kaydetti:

Tüm bu karmakarışık hesaplamaları yapan Bitcoin madencilik ekipmanlarının tükettiği elektriği hesaplamak en büyük sorunlarımızdan biri.

Şunu da belirtelim De Vries bu çalışmaları sırasında Bitcoin ağının tükettiği elektrik enerjisini hesaplamak için Bitmain firmasının Antminer cihazlarını kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.