Ethereum için 1.2 Milyar Dolarda Sona Gelindi! Ne Anlama Geliyor?

Yaklaşık 1.2 milyar dolar değerindeki Ethereum opsiyonları maksimum bin 400 dolarlık acı (pain) fiyatıyla sona ermek üzere. En büyük altcoin ETH için bu ne anlama geliyor? Detaylar haberimizde.
16:01
28 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

29 Temmuz’da yaklaşık 1.2 milyar dolar değerindeki Ethereum opsiyonları maksimum bin 400 dolarlık acı (pain) fiyatıyla sona erecek. En büyük altcoin için bu ne anlama geliyor? Detaylar haberimizde.

Yatırımcılar Temkinli

Şu anda yaklaşık 1.2 milyar dolarlık Ethereum opsiyonlarında alım/satım (call/put) oranı 0,67’de. Bu, çoğu türev trader’ının ve yatırımcısının Ethereum’da fiyat artışına bahse girdiği anlamına geliyor. Ancak maksimum acı fiyatı, önümüzdeki günlerde ikinci en büyük kripto parada düşüş yaşanması ihtimalinin kesin olarak gözardı edilmediğini gösteriyor. Opsiyonlar bin 400 dolar civarında açıkken, çoğu ayı veya boğa Ethereum’un daha fazla düşmesini ve birkaç hafta önce başlayan geri dönüş rallisinin sona ermesini hedefliyor.

Bazı trader’lar spot pozisyonlarını korumak için opsiyonları kullanıyor olsa da ETH‘nin haftalık zaman diliminde karşılaştığı teknik direnç ve para girişinin eksik olması göz önüne alındığıda en büyük altcoin‘in yükselişini sorgulamak yanlış olmayacaktır.

Grafikteki en yüksek çağrı opsiyonları hacmi, boğaların çoğunluğunun Ether‘in bin 500 dolarla yerel zirvesine ulaştığına inandığını ortaya koyuyor. Son derece yüksek fiyat seviyelerinden verilen siparişlerin hiç olamaması, fiyattaki kısa vadeli yükselişin piyasa katılımcılarını kandıramadığı ve yatırımcıların ETH’nin 2 bin dolar gibi aşırı yüksek seviyelere ulaşması üzerine bahis yapmak yerine rasyonel davrandıklarını gösteriyor.

Ethereum Rallisi Zemin Kaybediyor

Ethereum’un fiyat grafiğindeki teknik duruma bakıldığında ise altcoin’in düşüş trendindeki varlıklar için ana engel görevi gören 200 haftalık hareketli ortalamayı kırıp geçemediği ve ısrarla bu hareketli ortalamayı kırma mücadelesini verdiği görülüyor.

Ethereum, uzun vadeli fiyat grafiğinde son derece güçlü bir direnç seviyesiyle karşı karşıya kalmasının yanı sıra, genellikle herhangi bir kısa veya orta vadeli rallinin tepe noktasında görünen, satın alım gücünü yansıtan “asılı adam” adı verilen ve son derece tehlikeli olan bir mum kalıbı oluşmuş durumda. Asılı adam mum formasyonu,  bir trend geri dönüşü mum formasyonudur. Bu da ETH fiyatının yeniden yönünü aşağı çevirebileceği anlamına geliyor.

En büyük altcoin Ethereum, yazım sırasında 24 saatte kaydettiği yüzde 11,37 yükselişle bin 636 dolardan alınıp satılıyor. ETH’nin toplam piyasa değeri ise 197.8 milyar dolarda. Öte yandan Bitcoin‘in de 23 bin doların üzerine çıkma mücadelesi devam ediyor. BTC, yazım sırasında 23 bin doların hemen üzerinde, 23 bin 100 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar