X


Ethereum Geliştiricilerinin Bir Sonraki Planı Ne?

Ethereum geliştiricileri blok başına oluşturulan ETH miktarını düşürme konusunda anlaştı.
07:00
1 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın 2. büyük Blockchain’i Ethereum’da blok başına oluşturulabilecek kripto para sayısına kısıtlama getirilebileceği konuşuluyor.

Kısıtlamanın ekim ayında Constantinople güncellemesiyle birlikte getirilmesi gündemde. 14 geliştiricinin yaptığı çevrimiçi toplantıda her ETH bloğundaki yeni kripto para sayısının 3 ETH’den 2 ETH’e düşürülebileceği konuşuldu. Ayrıca toplantıya katılan madenci ve yatırımcılar Constantinople güncellemesine dahil edilmesi gereken özellikleri belirtti.

Bu haftaki toplantının sınırlı sayıda katılımcısı vardı ancak zorluk bombasının (güncellemelere zaman kısıtlaması getiren bir kod) 1 yıl sonra devreye sokulması kararına varıldı. Yine de Constantinople güncellemesinden sonra 8 ay içerisinde bir hard fork ya da ağın hepsini kapsayan bir güncelleme yapılması gerektiği konusunda anlaşıldı.

Blok başına düşen kripto para sayısını düşürme fikrine karşı çıkanlar olsa da yapılan bir ankette katılımcılarının blok başına 1 ETH olması gerektiğini düşündüğü ortaya çıktı. Bu derecede bir azaltma ETH fiyatını yukarıya doğru itecek olsa madenciler açısından kar etmek oldukça zorlaşabilir. ASIC sayısının da artmasıyla birlikte bazıları ağın güvenliğinden endişelenerek madencilerin başka kripto paraları kazmaya yönelebileceğini belirtti. ASIC karşıtı bir hamle yapılması konusunda tartışmalar sürüyor.

Diğer yandan birçok yatırımcının ve geliştiricinin blok başına düşen ETH’in 2’ye düşmesine sıcak baktığı söylenebilir. Aynı zamanda ASIC karşıtı hamleler yapılırsa ve ağ madencilerini kaybetmezse ağın güvenlik problemi çözülmüş olur. Constantinople’nin yanı sıra Ethereum ağında ölçeklendirme ve performans artırmaya yönelik güncellemelerin de çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar