X


Ethereum (ETH), Piyasa Değeri İle Dünyanın En Büyük Bankasını Geride Bıraktı!

Lider altcoin Ethereum, piyasa değeri ile dünyanın en büyük bankasını geride bıraktı.
12:10
7 Aralık 2021
Ethereum (ETH), Piyasa Değeri İle Dünyanın En Büyük Bankasını Geride Bıraktı!
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021 yılı mevcut düşüş durumundan bağımsız olarak, kurumsal ve bireysel yatırımcılar tarafından kitlesel olarak benimsendiği için kripto para piyasasının en iyi yıllarından biri oldu. Ve bu, Ethereum üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Öyle ki lider altcoin Ethereum, piyasa değeri ile dünyanın en büyük bankası olan JPMorgan‘ı geride bıraktı.

Ethereum’un Piyasa Değeri, JPMorgan’ı Geride Bıraktı

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, 1 Aralık’ta ETH‘nin piyasa değeri, JPMorgan da dahil olmak üzere dünyanın en büyük finans kuruluşlarından bazılarının sınırlarını aştı. Ethereum‘un piyasa değeri, mevcut seviye olan 516 milyar dolara düşmeden önce 550 milyar dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ethereum’da yaşanan bu gelişme, popüler altcoin‘in son zamanlarda ne kadar yol kat ettiğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Daha da ileriye giderek, Ethereum on yıldan daha az bir süredir piyasada mevcutken, dünyanın en büyük bankası JPMorgan ise en az 40 yıldır varlığını sürdürüyor. Ethereum‘un piyasa değeri 516 milyar dolar olmasına rağmen, Facebook, Tesla, Amazon, Bitcoin, Apple, Microsoft ve ondan önceki diğer popüler mülklerin Meta’sı ile eşit olarak, dünya çapında piyasa değeri açısından hala ilk 15’te yer alıyor.

Ayrıca Ethereum blok zinciri, şüphesiz kripto para piyasasında en popüler ve en çok kullanılan blok zincirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak yararlı akıllı sözleşme özelliği nedeniyle DeFi uygulamaları için en çok tercih edilen blok zinciridir. Dahası, Ethereum‘da günde gerçekleştirilen 1 milyondan fazla işlem en çok kullanılan kripto para ağlarından biri haline getiriyor.

Bununla birlikte, Ethereum’un büyümesi, EIP-1559‘un uygulanmasıyla karşılaştığı rekor yüksek işlem ücretleri ve bir Proof-of-Stake ağı olma hareketi nedeniyle engelleniyor.

Ethereum Güncel Durum

Ayrıca tüm bu başarılarının yanı sıra popüler altcoin Ethereum, geçtiğimiz günlerde piyasada yaşanan düşüşten de an az yara alan kripto para birimi oldu.

Öyle ki Ethereum, Bitcoin‘e kıyasla düşüş karşısında daha sağlam durdu. Bitcoin 4 Aralık tarihinde yaklaşık olarak 11.000 dolarlık bir değer kaybı yaşarken, Ethereum o gün sadece 600 dolara yakın bir kayıp yaşadı ve 3.500 dolar seviyelerine geriledi.

Popüler altcoin şu anda yeniden toparlanmak için mücadelesini sürdürüyor. İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla Ethereum, CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte %10’luk bir artışla 4.400 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar