X


Ethereum (ETH) Kurucu Otağı Vitalik Buterin’den Dikkat Çeken Güvenlik Önerisi

Buterin, farklı bir kripto para cüzdan fikri açıkladı.
15:11
11 Ocak 2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından ve en önemli isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin, kripto para sektörünün en önemli konularından birisine değindi. Buterin, kripto para cüzdanları ve bunların getirdiği riskleri ele alarak aslında çok daha güvenli ve yenilikçi bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kripto Para Sektörü Dolandırıcıların Hedefinde

Kripto para sektöründe yaşanan yakın zamanlı yükseliş birçok yatırımcının ilgisini çekse de yaşanan dolandırıcılıklar ve hacklenme olayları bir o kadar ilgiyi ve yatırımcıyı kaçırıyor. Kripto para sektöründe neredeyse her. yıl milyonlarca dolar sadece hacklenme olaylarına kaybediliyor ve bunun sektöre olan güveni azalttığı bilinen bir gerçek.

Birçok donanım cüzdanı üreticisi pazarlama stratejisi olarak bunların %100 oranında güvenli olduğunu belirtse de Buterin donanım cüzdanları da dahil hiçbir kripto para cüzdanının %100 oranında güvenlik sağlamadığını belirtti. Geçtiğimiz aylarda Ledger kullanıcılarının bütün bilgileri sızdırılmış ve bazı kullanıcıların ev adreslerini içeren tehditler ortaya çıkmıştı.

Vitalik Buterin Yeni Cüzdan Fikrini Ortaya Koydu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise sosyal kurtarma seçeneğine sahip cüzdanların çözüm olabileceğini belirtti. Sosyal Kurtarma Cüzdanı olarak belirtilen bu yeni tür, aslında yine tahmin edilebileceği gibi akıllı kontrat tabanlı olarak çalışıyor. Bunun diğer cüzdan türlerine göre çok daha iyi bir güvenlik sağlayıp, kullanım açısından da daha üstün olacağı belirtiliyor.

Buterin’in yayınladığı gönderide donanım cüzdanlarının direkt olarak şirkete güven duyulması gerekliliğini ortaya çıkardığı ve bunu sorun olduğu belirtiliyor. Bu da söz konusu şirketlerin hackerlar tarafından hedef alınmasına ve tek bir şirketin bile başarısız olması durumunda bütün cüzdan kullanıcılarının fonlarının riskte olacağı gerçeğini ortaya çıkartıyor.

Yeni ve Daha Güvenli Bir Kripto Para Cüzdanı

Ethereum kurucu ortağının ortaya attığı çözüm ise tek bir özel anahtara sahip ve buna rağmen söz konusu anahtarı en az üç veya daha fazla “gardiyan” koruyacak. Örnek vermek gerekirse cüzdanın özel anahtarını yine sadece siz bileceksiniz ancak olası bir kayıp durumunda sadece belirli kişilerin bileceği ifadeler ve bu kişileri seçeceksiniz. 4 farklı gardiyan seçerek onların her birine farklı bir şifre verip, olası bir sorunda onlara ulaşarak değişiklik yapılmasını sağlayabileceksiniz. Bu da saldırılara karşı çok daha fazla hedef olmasına ve saldırganların amaçlarına ulaşamamalarına yol açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar