reklamı kapat

Ethereum (ETH) Fiyat Tabloları Neler Söylüyor, Umut Veren Benzerlik!

Ethereum'un çizdiği güncel fiyat tabloları yatırımcıya umut verdi.
9 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Piyasalarda işlem gören varlıkların geçmişte sergilediği performanslar analistler tarafından geleceğe yönelik yapılan tahminlerde kullanılabiliyor. Bu gibi analizler sonucunda ortaya kesin neticeler çıkmasa da “tarihin tekerrür etme” ihtimali kullanıcıları heyecanlandırabiliyor.

Coindesk’in haberinde Ethereum ağının kripto parası ether’in (ETH) çizdiği fiyat tablosuna dikkat çekiliyor. Habere göre Ethereum’un Eylül 2018’den beri çizdiği fiyat grafiği tıpkı Bitcoin’in 2015 yılında yaşadığı ayı piyasasının ardından çizilen tabloya benziyor. Uzmanlar bu benzerlikten yola çıkarak kripto para piyasasındaki en büyük değere sahip ikinci varlığın geleceği hakkında çeşitli çıkarımlarda bulundu.

Birbirine benzeyen ya da birbirini tekrar eden piyasa yapılarına teknik analiz dünyasında fraktal (benzer elemanların oluşturduğu şekil) adı veriliyor. CoinTürk okurlarıyla haftanın her pazartesi günü paylaşılan teknik analizlerde Ethereum fiyatına yönelik teknik incelemeler yapılıyor. Bu haftaki Ethereum teknik analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir piyasadaki fiyat hareketlerini yatırımcıların gelişmelere verdiği tepkiler belirliyor. Bu durumda benzer fiyat tablolarının izlenmesi halinde yatırımcıların tıpkı geçmişteki gibi hareket etmeleri beklenebilir. Aşağıdaki tablolarda BTC/USD ile ETH/BTC işlem çiftlerinin karşılaştırılması gösteriliyor.

Tabloda görüldüğü üzere Bitcoin 2015 yılında yaşanan ayı piyasasının ardından dip seviyeyi buldu ve uzun süreli bir yükseliş trendine başladı. Ethereum’un da geçtiğimiz eylül ayında benzer bir dip seviye oluşturduğu görülüyor. Bu durumda, yatırımcıların davranışlarını tekrar etmeleri halinde ETH için uzun süreli bir koşunun yaşanması söz konusu olabilir mi? Kararı siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.