reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

7 Ocak 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, harika performansı ile yatırımcısını bu hafta da sevindirmeyi başardı. Haftaya 144$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 161$ seviyesinden yaparak %11.8 değer kazanmış oldu. Hafta içerisinde ise 166$ seviyesini test ederek, 83$ dip bölgesinden üç hafta da %100’ lük bir marj yakalamış oldu. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum’ piyasadaki satış baskısı sebebiyle haftaya düşüş ile başladığını görüyoruz. Bu düşüş ile 140$ seviyesindeki destek bölgesi pazartesi günü aşağı kırılmış. Ayrıca L1(136$) seviyesi de test edilmiş ve destek olarak çalışmış. Salı günü ise gelen alımlar ile 140$ seviyesinin yeniden yukarı kırıldığını görüyoruz. Alımların çarşamba günü de devam etmesiyle 152$ seviyesi yukarı kırılmış. Haftanın geri kalanında ise 152$ seviyesi destek olarak görev yapmış. Dolar grafiğinde belirttiğim T1 yükselen trendinin de halen korunduğunu söyleyebiliriz. ETH/BTC paritesine baktığımızda ise ETH’ nin hafta boyunca Bitcoin karşısında değer kazanarak 1 numaralı trendi test ettiğini görüyoruz. ETH/BTC grafiğinde ayrıca belirginleşmeye başlamış bir negatif uyumsuzluk durumu söz konusu. Grafiklerdeki hacim barlarına baktığımızda ise bu hafta belirgin bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum, yakaladığı yukarı yönlü ivme ile nihayet piyasadaki ikincilik tahtına yeniden oturdu. ETH yatırımcılarına hayırlı olması dileğiyle. Peki ETH yükselişi böyle devam edecek mi? Aslında teknik bakımdan bazı şartların muhafaza edilmesi halinde bu mümkün. Şartlara gelirsek: Öncelikle ikinci grafikte belirttiğim T1 yükselen trendinin kısa vade için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu trendi takip eden ETH yukarı hareketini sürdürecektir. Takip edilecek önemli direnç bölgesi ise 171$ seviyesidir. Bu seviye üzeri ise L2(193$) yatay bandını ve A düşen trendi gündeme gelecektir. Ancak üç haftada %100’ lük bir kar marjı yakaladığından dikkat etmeliyiz. Olası bir düzeltme de 152$ ve 140$ seviyeleri takip edeceğimiz ilk destek bölgelerini oluşturuyor. Bu seviyelerin altında ise L1(136$) seviyesi çok önemli desteğimiz. Bu seviyenin altında satış baskısının artacağını değerlendiriyorum. ETH/BTC grafiğine baktığımızda ise 1 numaralı düşen trendin test edildiğini görüyoruz. Bu seviyenin üzerinde hacim destekli bir bar oluşmadığında bir baskı söz konusu. Bu baskısının kısa vade de bir düzeltme hareketini beraberinde getireceğini değerlendiriyorum. ETH/BTC grafiğinde RSI-fiyat arasında negatif uyumsuzluğun oluşması da düzeltme hareketini destekleyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ancak burada şunu da belirmek gerekir ki: Fiyat yükselirken RSI-fiyat arası uyumsuzluk var diye kesinlikle düşüş olacak kanısına varmak doğru olmaz. Uyumsuzluk ile düzeltme takibi yapılırken mutlaka direnç bölgeleri, mum formasyonları gibi doneleri takip etmek uygun olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 07.01.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.