X


Ethereum (ETH) Çekirdek Geliştiricisi Ağın Kritik Sorunlarını Açıkladı!

Ethereum (ETH) eski geliştiricisi ağ ile ilgili bazı eleştiriler yaptı.
12:35
3 Ekim 2021

Londra güncellemesi ve öncesindeki çok sayıda güncelleme Ethereum (ETH) ağını daha iyi hale getirmek için yapılıyor. Ancak bazı kritik başlıklarda Ethereum sürekli olarak eleştirilere maruz kaldı. Örneğin yönetilme biçimi ağı daha merkezi hale getiriyor. Ethereum eski çekirdek geliştiricisi bu ve benzer konularda açıklama yapma ihtiyacı duydu.

Ethereum (ETH) Geliştiricisinin Görüşleri

What Bitcoin Did podcast’ine katılan Ethereum Core Developer Lane Rettig (çekirdek geliştirici) projeden neden istifa ettiğini açıkladı. Bir dizi nedenden dolayı Ethereum’dan ayrıldığını söyleyen Rettig bir takım rahatsız edici ithamlarda da bulundu.

Podcast sunucusu Peter McCormack tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Rettig ağırlıklı olarak merkezileşme sorununa değiniyor. Ethereum Vakfı‘nın ağ üzerindeki kontrolünü tehlikeli gören eski geliştirici alınan kararların ekonomistlere danışılmadan yürürlüğe konulduğunu bunun bazı problemler doğurduğunu düşünüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Vakıf tarafından kontrol edilen ağ azınlık bir grup tarafından yönetiliyor ve dışarıdan bazı eller bu isimleri etkileyebiliyor. Buna örnek olarak kendisine madencilik algoritmasındaki değişiklikleri etkilemek için yapılan teklifleri anlattı. Bazı “balinaların” kendisine para teklif ettiğini ve yapılacak güncellemelerle ilgili taleplerde bulunduklarını söyleyen Rettig bu tarz tekliflerin diğer geliştiricilere yapıldığına da inanıyor.

Ethereum’dan Ayrılmamın Asıl Sebebi

Kurucuların elinde çok fazla Ethereum (ETH) olduğunu söyleyen Rettig bu durumu patlamaya hazır bomba olarak tanımladı. Projeden ayrılma kararında da bu konunun büyük payı olduğunu söyleyen Lane Rettig yönetime yoğun eleştirilerde bulundu. Vitalik Buterin’de daha önce ekip içindeki anlaşmazlıkların ağın gelişimini yavaşlattığını söylemişti. Peki bu anlaşmazlıklar bazı balinalar tarafından fonlanan geliştiricilerden mi kaynaklanıyor?

Mevcut Ethereum (ETH) yönetiminin sürekli olarak çıkar çatışmaları içinde olduğunu ve bunun ağ için ciddi risk doğurduğunu söyleyen Rettig bunun değişmesini istiyor. Ağ geliştiricilerinin çıkar çatışması içinde olması yatırımcıları olumsuz etkileyebilecek bir konudur, kararların Ethereum Vakfı gölgesinde alınıyor olması geleceğe dair bazı endişeler de doğuruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar