reklamı kapat

Ethereum DeFi Uygulamaları Taleple Başa Çıkamıyor

Ethereum tabanlı DeFi uygulamaları aşırı taleple karşı karşıya!
20:37
27 Haziran 2020

Merkeziyetsiz finans yani DeFi uygulamaları kesinlikle 2020 yılında zirve noktasına ulaştı ve büyük bir talep ile karşı karşıya kaldı. İlk olarak Compound’ın popüler olması ve Coinbase kripto para borsası tarafından listelenmesi, bunun devamında diğer DeFi protokollerine yönelik ilginin de zirve yapmasını sağladı. Buna rağmen mereziyetsiz uygulamaların blockchain verileri için oluşturulan The Graph isimli protokol, DeFi uygulamalarının büyük bir çoğunluğunun aslında buna hazır olmadığını ortaya koydu.

The Graph tarafından yayınlanan verilere bakıldığında Aave ve Balancer gibi diğer popüler DeFi uygulamalarında ciddi talep karşılama sorunları yaşandığı görülüyor ve The Graph bu talepten doğan verileri karşılayamayarak birkaç kere çökme sorunu yaşadı. The Graph bünyesinde yaşanan sistemsel sıkıntıların çoğunlukla Aave protokolündeki aşırı talepten kaynaklandığı belirtiliyor.

Merkeziyetsiz Uygulamalara Yönelik Talepte Rekor Kırıldı

The Graph, bir anda Google Cloud üzerinde %50 gibi sert bir veri girdi artışı yaşadıklarını belirterek bunun sorunun temeline işaret ettiğini ifade etti. TheGraph sadece Aave ve Balancer verilerini değil aynı zamanda Compound, MakerDAO, Synthetix, Dydx, Uniswap, Bancor, KyberNetwork, Nexus, ErasureBay, RoboforYield gibi diğer protokollerin verilerini de temel alıyor.

Bu da tahmin edileceği gibi son aylardaki talep artışı ile beraber The Graph’ın çökmesine yol açtı. TheGraph proje lideri Yaniv Tal konu hakkında yaptığı açıklamada son 2 haftalık süreçte uygulamalara yönelik talebin %80 artarak günlük 45 milyona ulaştığını da belirtti. Bu yoğunluğun Ethereum ağında da ciddi bir tıkanıklığa yol açtığı ve bunun artacağı biliniyor.

DeFi token’ları ise bunun üzerine ve bütün olumsuzluklara rağmen rekor kırmaya bir süre daha devam edebilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.