X


DeFi Token’ları Uçuyor: Rekor Üstüne Rekor Kırılıyor

Merkezsiz finans token’ları son zamanlarda rekora üstüne rekor kırıyor.
09:27
24 Haziran 2020

Balancer, Ben, Aave ve Swissborg’un merkezi olmayan finans (DeFi) token’ları, Compound (COMP) token’ının piyasaya sürülmesinden kaynaklanan heyecanın ardından büyük kazanımlar elde etti.

DeFi Token’ları

Balancer’ın protokol denetim token’ı BAL’ın Ethereum ana ağında kullanıma sunulduğunun açıklamasının ardından on iki saatten az bir süre sonra fiyat 6.65 dolardan 22.28 dolara yükseldi. Bu büyük artışın ardından piyasada yaklaşık olarak 6 milyon adet bulunan BAL, 15 dolar bandına geriledi. Bu rakamlara bakıldığında COMP’un izinden giden BAL’ın yaşanan düşüş sonrasında dahi %135 değer kazanımı ile ilerlediğini ifade edebiliriz.

CoinMarketCap verilerine göre, Aave (LEND), Ren (REN) ve Synthetix (SNX) altcoin’leri de bu hafta güçlü fiyat performansları sergiledi.

Londra merkezli DeFi kredi platformu Aave’nın bir token’ı olan LEND, Kasım 2018’den itibaren neredeyse bir yıl boyunca 0.01 doların altında işlem görmesinden bu yana fiyatta %3,900 artış yaşandı. Token ilk olarak Mayıs ayında 0.05 dolara yükseldi, daha sonra 21 Haziran’da 0.16 dolara kadar çıktı.

Öte yandan DeFi türevlerinde Avustralya lideri Synthetix ve yeni piyasaya sürülen REN bugün tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. SNX‘in fiyatı bu hafta %40 arttı ve son 30 günde %100 artış eğilimi göstererek 1.61 dolar ile rekor kırdı. Her iki token da büyük piyasa çöküşünden sonra Mart ayının sonundan bu yana yükseliş gösteriyor. 23 Haziran’da REN’in fiyatı %400’den fazla bir artışla 0.16 dolara kadar ulaştı.

Bunlarla birlikte merkezi olmayan varlık yönetim platformu Swissborg’un CHSB token’ı şu anda yaklaşık olarak 0.14 dolardan işlem görüyor ve 17 Haziran’da tüm zamanların en yüksek seviyesi 0.16 dolara ulaştı.

Bu Artışın Sebebi

Birçok DeFi token’ının 2020 yılında Bitcoin’den çok daha iyi performans gösterdiği bir sır değil. Ancak COMP’un piyasaya sürülmesi ile talebin arttığı da bir gerçek.

Bu token’lar Ethereum ana ağı üzerinde çalıştığı için ve bu yıl içinde Ethereum 2.0’ın hayta geçmesi beklendiğinden DeFi projelerinin düzgün bir şekilde ölçeklendirilmesinin sağlanması bekleniyor. Bazıları DeFi’nin 2017’deki ICO patlamasına rakip olabileceğine inanırken, bazı isimler de bunun bir başka ICO hikayesi olarak sonlanacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar