reklamı kapat

“Ethereum Classic Fonu Risk Altında Değil”

%51 saldırıları doğrudan kullanıcıları etkilemiyor.
21:00
12 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum Classic yatırım ortaklığı ETCG’nin arkasındaki firma Grayscale Investment, ürüne sahip yatırımcıların risk altında olmadıklarını açıkladı.

Grayscale yakın zamanda ETC ağına yapılan %51 saldırısının ardından birçok yatırımcı endişeye kapılarak firmaya ulaştılar. CoinDesk’e göre firma sadece bazı yatırımcılara yanıt verdi. Atılan e-postayla Grayscale araştırma görevlisi Matt Beck %51 saldırılarının iç yüzü açıkladı ve ETC ağına yapılan saldırıların doğrudan yatırım fonlarını etkilemediğini belirtti.

Önceden Vertcoin’e de %51 saldırısı yapıldı. %51 saldırılarında hedef genellikle kripto para kabul eden hizmetler ve borsalar oluyor. %51 saldırılarında saldırgan sadece kendi coin’lerini kullanabiliyor. ETC saldırısında kripto para borsası Gate.io 200 bin dolar kaybetti. Saldırıdan dolayı çift harcamalar borsa tarafından geçerli sayıldı ve borsayı zarara uğrattı.

Aralık itibariyle Grayscale Ethereum Classic yatırım ortaklığı yönetimi altında 24,9 milyon dolar bulunduruyordu. Grayscale bir işlem ücreti karşılığında bu fonları yönetiyor ve yatırımcılarına kripto para almadan kripto para ekosisteminde yatırım yapma fırsatı sunuyor. ETCG fiyatı ETC fiyatını takip ediyor.

%51 saldırıları doğrudan kripto paraya sahip olanları etkilemiyor. Yani kullanıcıların cüzdanlarında bulunan kripto paraların bu saldırıyla bir ilgisi bulunmuyor. En kötü ihtimalle saldırı sırasında yapılan harcamalar kullanıcıya geri dönebilir. Ancak yine de saldırının gerçekleşmesi kripto paranın fiyatına kötü etki edebiliyor. Aslında %51 saldırılarını gerçekleştirmek oldukça maliyetli. Bu yüzden nadir de olsa saldırganın aleyhine sonuçlanabiliyor. Bir ağ ne kadar büyürse o ağa saldırı yapmak o kadar zorlaşıyor, bu yüzden kripto paralar yaygınlaştıkça %51 saldırılarının azalacağını söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.