reklamı kapat

Ethereum Casper’ın İlk Sürümü Yayınlandı

10 Mayıs 2018
 • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum, Blockchain ağını proof of work sisteminden proof of stake’e dönüştürmek adına önemli bir adım attı. Geliştiriciler uzun zamandır beklenen Casper’ın ilk sürümünü yayınladı.

Casper v0.1.0 New Orleans’ta yaşayan geliştirici Danny Ryan tarafından paylaşıldı, geliştiriciler ve katılımcılar testlere başladı. Casper’ın Ethereum Blockchain ağını daha güvenilir hale getirebileceği düşünülüyor.

Şu anda Ethereum proof of work sitemiyle, yani madencilerin blokları oluşturup ödül aldıkları sistem ile çalışıyor. Eğer proof of stake’e geçilirse node yöneticileri ether kullanarak ağ onaylamalarnı üstlenecek. PoS sistemi kullanılmaya başladığında madencilik için fahiş miktarda elektrik harcanmasına gerek kalmayacak. PoS’da onaylamalar daha az masraflı olduğu için Ethereum’un enflasyon oranı düşebilir.

Casper’ın gelecek sürümleri yayımlanıp, ağ üzerinde çalışmaya başladığında Ethereum ağı PoW ve PoS karışımı melez bir algoritma ile çalışacak. Başlangıçta işlemleri PoW yürütecek, işlemler ağırlaştığı zaman PoS devreye girecek.

Ethereum PoS’u deneyen ilk kripto para değil ancak çoğu eleştiride önceki denemelerde onaylayıcıların yeteri kadar çalışmadıkları dile getiriliyor. Ethereum geliştiricileri yıllardır PoS üzerinde çalışıyor ve ana ağda Casper’ın çalışmaya başlayacağı tarih henüz belli değil.

Diğer yandan güncelleme haberinin iyi bir zamanda geldiğini söyleyebiliriz. PoS geliştirmeleri son günlerde giderek önem kazanıyordu. Madenci donanımı üreticisi Bitmain, Ethereum ASIC madenci cihazını piyasaya sürmüştü. Ethereum topluluğundan ASIC’lere önlem almak amacıyla hard fork yapılmasını teklif edenler oldu. Eğer PoS’e geçilirse Ethereum topluluğunun ASIC’leri dert etmesine gerek kalmayacak.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


 • Burak
  10 ay önce

  Yani sonuç olarak bu güncellemeden sonra Asic’ler madencilik için kullanılamayacak mı?

  6
  • Kartal Parıltı
   Kartal Parıltı
   10 ay önce

   Merhabalar, eğer Ethereum topluluğu tamamen PoS’e geçmeye karar verirse zaten madenciliğe gerek kalmayacak, bu güncellemeden sonra öncelikle hem madencilik hem pos denenecek, tamamen pos ne zaman olur belli değil.

   10
   • Burak
    10 ay önce

    Merhabalar, teşekkür ederim cevabınız için. Uzun süredir trade yapıyorum ve yakın zamanda madenciliğe girmeyi düşünüyorum bu yüzden yeni çıkan konular kafamı karıştırıyor.

    5