reklamı kapat

ETH Güncellemesi Yaklaşırken 2. Sıraya Yerleşti, XRP Yakın Takipte

Son haftalarda kripto para piyasası sıralamasında hızlı değişiklikler oldu.
20:00
11 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Geçtiğimiz haftalarda kripto paraların piyasa değerine göre sıralamasının sıklıkla değiştiğine şahit olduk. Birkaç gün önce Tron (TRX) BTT ile yarattığı ilgi sayesinde ilk 10’a giriş yaptı. Binance Coin (BNB) ise şu anda Bitcoin SV’yi geride bırakmış durumda ve 10. sırada yer alıyor.

Piyasa Değerleri

Litecoin gizli işlemlerini ekleyeceğini ve Mimblewimble protokolünü kullanacağını duyurmasının ardından büyük değer kazandı. Bitcoin Cash’i geride bırakırken EOS’un piyasa değerine oldukça yaklaştı. Litecoin ağında ağustos ayında yarılanma gerçekleşmesi bekleniyor. Piyasanın 2. sırası XRP ve ETH arasındaki çekişmeye sahne oluyor. Ripple’a dair yeni ortaklık ve bağlantı haberleri sürekli medyada yer alırken zaman zaman bunun etkisiyle XRP’nin çıkış yakaladığını görüyoruz.

Ethereum Fiyatı

ETH fiyatını derinden etkileyen 3 olay bulunuyor. Bunlardan ilki ayı sezonuyla birlikte ICO’lara ilgi azalması ve birçok projenin ellerindeki ETH’leri çıkarmaya başlamasıydı. Bazı uzmanlar bunun aksini iddia etse de ETH’nin ICO beklentilerinden beslenememesi değerinin bir miktar azalmasına sebep olmuş olabilir. Ek olarak ICO’lar düzenleyiciler tarafından dövülmeye başladığı için yeni proje girişimleri giderek azaldı dolayısıyla ETH talebi de düştü. Birçok Proje bu süre içerisinde özel fonlama yöntemiyle yatırımcı aradı.

Diğer yandan Ethereum’un Constantinople güncellemesi ertelendi. Güncellemelerin ertelenmesi ETH değerini etkilemiş olabilir. Güncelleme için önce 16 Ocak sonra güvenlik açıkları tespit edilince  27 Şubat tarihi verildi.

Güncellemenin doğrudan ve kısa sürede ETH fiyatına yansıyabilecek bir özelliği yok. Sadece genel bir geliştirme beklentisi oluşmuş durumda. Constantinople ile birlikte madencilere verilen blok ödülleri 3 ETH’den 2 ETH’ye düşürülecek, bu da uzun vadede arz artışı anlamına geldiği için talep artar ya da sabit kalırsa ETH fiyatını etkileyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.