reklamı kapat

Kaliforniyalı Mühendis QuadrigaCX’in CEO’sunun Ölümüyle 435 Bin Dolar Kaybetti

Kaliforniyalı bir bilgisayar mühendisinin tüm birikimi QuadrigaCX CEO'sunun ölümüyle kayboldu.
19:00
11 Şubat 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kaliforniyalı bir bilgisayar mühendisi Kanada’nın en büyük kripto para borsası QuadrigaCX’ın CEO’sunun ölümünün ardından tüm birikimini kaybetti. Kaliforniyalı mühendis, birikimlerini ABD bankalarından Kanada bankalarına işlem ücreti ödemek zorunda kalmadan Bitcoin’le taşımak istedi. Ancak bu aşamada QuadrigaCX’in CEO’sunun ölebileceğini tahmin edemezdi.

4 Aydır Bekliyor

30 yaşındaki Tong Zou, Bloomberg’e konuştu. Ekim ayında QuadrigaCX’e para çekme talebinde bulunduğunu belirten Zou ifadelerine göre o günlerde Kanada’ya taşınmayı planlıyordu. Tong Zou kripto paraları kullanarak havale ücretlerinden tasarruf edeceğini düşündü. Tong Zou’nun hikayesi ABD’deki borsalardan Bitcoin alarak onları Kanada merkezli QuadrigaCX’e transfer etmesiyle başlamış oldu.

Kripto paralarla işlem yapmak istemiyordum sadece paramı ABD bankalarından Kanada bankalarına taşımak istemiştim.

Ancak diğer 115 bin kişi gibi Zou’nun da para çekim talebi kripto para piyasasını derinden sarsan QuadrigaCX CEO’sunun ölümüyle çıkmaza girdi. QuadrigaCX’ın CEO’su Gerald Cotton, Hindistan’a gerçekleştirdiği bir gezi sırasında beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmişti. Gerald Cotton, QuadrigaCX’in soğuk cüzdanlarına erişim yetkisi olan tek kişiydi. QuadrigaCX, Cotton’ın ölümünden sonra soğuk cüzdanlarına erişimi kaybetti ve faaliyetlerini durdurma kararı aldı. QuadrigaCX ayrıca alacaklıların korunması için yerel mahkemeye başvurdu.

Kirasını Ödeyemedi

Tong Zou ve diğer QuadrigaCX mağdurları için beklemek kabus gibi. Zou, Bloomberg’e yaptığı açıklamada Vancouver’a taşındığını ancak birikimlerini QuadrigaCX’ten çekememesi nedeniyle kaldığı apartman dairesinin kirasını dahi karşılayamadığını açıkladı.

Bütün birikimim oydu. Şimdi bana kalan az bir parayla hayatımı yeniden kurmaya çalışıyorum. Bu olay neredeyse her şeyimi benden aldı. O parayla bir aparman dairesi satın almayı planlıyordum. Ancak artık bunu yapamam. Yeniden iş aramaya başladım ve benim için kötü günler yeniden kapıda.

Tong Zou ve diğer QuadrigaCX mağdurları bir Telegram grubu aracılığıyla birbirlerini koordine ediyorlar. Mağdurların gözü şu anda Nova Scotia Yüksek Mahkemesinden gelecek karara dönmüş durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.