X


En Çok Bitcoin Hangi Ülkelerde Bulunuyor?

Hangi ülkelerde en çok Bitcoin varlığı bulunuyor, güncel veriler ne gösteriyor?
13:00
24 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kullanıcıya sahip. Piyasadaki kriptoların çoğunlukla hangi ülkenin kullanıcılarına ait olduğu konusu şimdiye dek defalarca tartışıldı. Bazıları kripto paraların çoğunun büyük borsalarda olduğuna inanırken kimileriyse çoğunluğun serbest yatırım fonlarında ya da dev firmalarda olduğu düşüncesinde. Hangi ülkelerin ne miktarda kripto varlığının ya da Bitcoin’inin bulunduğunu tam olarak kestirmek zor olsa da bazı veriler ışığında yaklaşık analizler yapılabiliyor.

Piyasadaki büyük yatırımcılar kullanıcılar arasında “balina” olarak anılıyor. Serbest yatırım fonları gibi unsurlarla örneklendirebileğimiz balinalar piyasada dalgalanmalara dahi sebep olabiliyor. Öte yandan bireysel kullanıcıların birikimlerini BTC’ye çevirerek yatırım yaptığını, başka bir deyişle HODL’ladığını görüyoruz ki bu oldukça önemli bir miktara karşılık geliyor. İşte çeşitli istatistiksel veriler ve bilimsel çalışmalar ışığında hazırlanan “hangi ülkelerde en çok Bitcoin varlığı bulunuyor” listesi.

ABD listenin başında yer alıyor. Çok sayıda kripto para borsasına, işlem platformuna, yatırım fonuna, madencilik tesisine ve Blockchain odaklı projeye sahip ülkede birçok kullanıcı Bitcoin varlığına sahip. Araştırmalar ABD nüfusunun %8’lik bir kısmının BTC bulundurduğunu gösteriyor.

Romanya bilgi teknolojileri (IT) alanında çalışan çok sayıda uluslararası firmaya ve işletmeye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ülkede birçok geliştirici ve serbest çalışan uzmanlar bulunuyor. Teknolojiye bu denli yakın bir ülke nüfusunun en az %12’sinin kripto para sahibi olması doğal karşılanacak bir istatistik.

Liste Çek Cumhuriyeti, Çin, İspanya, Polonya, Türkiye, Japonya, İsviçre ve Güney Kore şeklinde devam ediyor. Güzel ülkemizin Avrupa kıtasındaki en iyi kripto para yatırım oranına sahip olması ise dikkatleri çekecek cinsten bir bilgi.

Kaynak: Usethebitcoin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar