X


Türkiye Kripto Para Yatırımlarında Avrupa’da Kaçıncı?

14:00
2 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapılan bir araştırmada Avrupa ülkelerinin kripto paralara ilgisi mercek altına alındı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye Avrupa’nın en büyük kripto para ülkesi.

Araştırmayı Paris merkezli istatistik firması Ipsos, Hollanda merkezli ING Group için yaptı. 26 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında yapılan araştırmada Türkiye dışında ABD, Avustralya, Birleşik Krallık, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Romanya ve İspanya incelendi. Tüm Avrupa’da %9 olduğu tespit edilen kripto para yatırımcı oranı Türkiye’de tam iki katı: %18. ABD vatandaşlarının ise %8’i kripto para sahibi.

Araştırmaya katılan Türklerin %53’ü elektronik işlemlerde kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak görüyor ve ileride kripto paraların kurumsal bir ödeme yöntemi olabileceğine inanıyor. Türklerin %51’i BTC ve altcoin’lerin 12 ay içinde büyük artış yaşayacağına inanıyor. %45’lik kesim ise yakın zamanda kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyor.

Avrupa’nın genelinde kripto paraların yüksek seviyeleri göreceğine inananların oranı %35’de kaldı. Avrupalıların %25’i kripto paralara yatırım yapmayı düşünüyor. Kripto para farkındalığının en yüksek olduğu ülke %79 ile Avusturya. Avrupa’da bu oran %66 iken ABD’de %57.

İslam ülkeleri kripto para kervanına katılıyor

İslam ülkelerinde kripto paraların helal olup olmadığı tartışılıyor. Zira dijital paraların çoğu gerçek paralarla desteklenmiyor ve böylesine volatil bir varlık sınıfına yatırım yapmanın İslam inancına aykırı olduğu savunuluyor.

Buna rağmen İslam ülkelerinin vatandaşlarının kripto paralara ilgisi giderek artıyor. Londra’daki bir caminin Ramazan ayında zekat olarak BTC ve ETH kabul ettiğini açıklaması da buna iyi bir örnek.

En nihayetinde kripto paralar sayısız finansal olasılığın kapısını açıyor ve gittikçe “göz ardı edilmesi imkansız” bir hale geliyor.

Kaynak: btcmanager.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar