X


En Büyük 21 Taraftar Token ve Detayları! Fenerbahçe Token (FB) Karşılaştırması!

Fenerbahçe Token (FB) yarın ticarete açılıyor. Gelin tüm taraftar tokenların arzını ve özelliklerini inceleyelim.
13:13
12 Ağustos 2021

Beklenen gün geldi çattı, yarın gün içerisinde Paribu borsasında Fenerbahçe Token (FB) listelemesi gerçekleşecek. Kısıtlı arz ile piyasa sürülen FB Token için yarın büyük bir ilgi bekleniyor. Saatler içinde tükenen ön satış birçok taraftarın alım yapamamasına sebep oldu. Ön satışı kaçıran Fenerbahçelilerin yarın spot ticaretten uzun vadeli yatırımlarını yapması bekleniyor.

Fenerbahçe Token (FB)

Yaklaşık 12 saat sonra 00:00’da tüm Fenerbahçe Tokenlar cüzdanlara dağıtılacak. İki seçenekte ön satışa çıkan tokenların bir kısmı önümüzdeki yıl mayıs ayına kadar cüzdanlarda kilitli kalacak. Ön satışta ilk 30 saniye içinde 30 TL’den alım yapabilen yatırımcıların yarın gün içinde elindeki tokenları yüksek rakamlardan satması bekleniyor. Özellikle talebin fazla olması yarın Fenerbahçe Token (FB) için güçlü bir ATH oluşabileceğini gösteriyor.

Yarın 500.000 token TL paritesinde al/sat için açılacak. Önümüzdeki yıl itibariyle mayıs ayından sonra her ay yaklaşık 1,4 milyon adet FB token kilidi açılacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yaklaşık 273 Milyon dolar piyasa değeri olan taraftar tokenların arasına yarın itibariyle Fenerbahçe’de katılıyor. Peki en popüler 21 taraftar tokenı tanıyor musunuz?

FC Barcelona Fan Token (BAR)

ATH olarak yaklaşık 54 doları gören FC Barcelona Fan Token (BAR) şu an 24 dolardan alıcı buluyor. Chiliz öncülüğünde basılan 40 milyon BAR Token bulunuyor. Bunun 3,3 milyon adeti dolaşımda ve her geçen yıl dolaşımdaki arzın kademeli olarak artırılması planlanıyor.

Binance, Paribu, BKEX, ZT ve VCC gibi platformlardan alabileceğiniz FC Barcelona Fan Token (BAR) hacminin büyük kısmını Türkiye’den alıyor. Paribu borsasının toplam hacimdeki payı yaklaşık %38 dolaylarında bulunuyor.

Paris Saint-Germain Fan Token (PSG)

Son günlerde Messi anlaşmasıyla birlikte yeniden ATH noktasını zorlayan PSG 50 doları gördü. Bugün Messi’nin maaş ödemelerinin kripto token PSG ile yapılacağı duyuruldu ve fiyat yeniden 44 dolar seviyelerine ulaştı.

Socion öncülüğünde başlatılan proje taraftarlardan yoğun ilgi gördü Toplam arzı 20 milyon olan Paris Saint-Germain Fan Token (PSG) bunu kademeli olarak dolaşıma sokacak. Şu an 1,3 milyona yakın token dolaşımda bulunuyor.

Galatasaray Fan Token (GAL)

İşlem hacmi anlamında en büyük üçüncü token Galatasaray’a aittir. Galatasaray Fan Token (GAL) toplam 10 milyon arza sahip ve bunun 3,5 milyonu hali hazırda dolaşımda. Piyasa değeri bugün %6 artışla 122 milyon doları gördü.

Hali hazırda 12 dolardan alabildiğiniz Galatasaray Fan Token (GAL) geçtiğimiz haftalarda 20 dolar ile ATH yaptı. Bu yıl takıma token aracılığıyla yaklaşık 300 milyon TL girdi sağlandı. Binance borsasında henüz listelenmeyen GAL Token OKEx ve Paribu gibi borsalarda işlem görmeye devam ediyor.

Juventus Fan Token (JUV)

Dördüncü sırada Juventus’un taraftar tokenı bulunuyor. Chiliz ortaklığında hayatına başlayan proje maksimum 26 doları görebildi. Dolaşımdaki arzı 1,3 milyon adet olan Juventus Fan Token (JUV)’ın piyasa değeri 20 milyon dolara yaklaştı.

Binance, Upbit gibi çok sayıda borsada işlem gören token özellikle spor müsabakalarındaki başarılarına göre güzel fiyatlamalar yapabiliyor.

AC Milan Fan Token (ACM)

Socios çatısı altında çıkan popüler taraftar tokenlardan biri de AC Milan Fan Token (ACM)’dir. Market sıralamasında en büyük beşinci proje ve dolaşımdaki arzı 2 milyon civarında bulunuyor. Toplam token arzı diğer Socios projelerine benzer şekilde 20 milyonla sınırlandırılmış.

Ticarete açıldığı gün 5 dolardan alıcı bulan ACM, mayıs ayında 19 dolara kadar yükselmeyi başardı. Fiyat hali hazırda 10 dolar sınırında bulunuyor.

AS Roma Fan Token (ASR)

Yine Socios ortaklığında piyasaya sürülen AS Roma Fan Token (ASR) toplam 10 milyon token arzıyla sınırlandırıldı. Bu arzında 5/1’i piyasada dolaşımda bulunuyor. Güncel piyasa değeri 15 milyon doların üzerinde bulunan proje hem kısıtlı arzı hem de düşük fiyatıyla dikkat çekiyor.

ATH noktasını 24 dolar olarak belirleyen ASR yaklaşık 4 dolardan piyasalara giriş yapmıştı. Yine Fenerbahçe Token’da yaklaşık 4 dolardan yarın alıcı bulmaya çalışacak. Ancak ardaki arz farkını unutmamak gerekiyor.

Trabzonspor Fan Token (TRA)

En büyük ikinci Türk taraftar tokenı olan Trabzonspor Fan Token yaklaşık 5 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Yine Socios çatısı altında üretilen tokenlar taraftarların takım hakkında bazı konularda söz sahibi olmasına yarayacak. Son derece fanatik olan Trabzonsporluların liglerin başlamasıyla birlikte TRA’ya daha fazla ilgi göstermesi bekleniyor.

Socios genellikle orta ölçekli takımlarda 10 milyon token sınırını koruyor. Dolaşımda 2,3 milyon adet TRA bulunsa da zamanla bunun artması bekleniyor.

OG Fan Token (OG)

OG hayranlarının yoğun ilgi gösterdiği proje son derece kıt bir arz ile piyasaya sürüldü. Hali hazırda 1,2 milyon token dolaşımda olsa da bu maksimum 5 milyonu görecek.  ATH noktası olarak 18 doları gören fiyat şu an 6 dolardan alıcı buluyor.

Genel market sıralamasında 1006’ncı olan projenin yaklaşık 4.000 takipçisi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen OG Fan Token (OG) Socios ortaklığında başlatılmıştı.

Natus Vincere Fan Token (NAVI)

Dünyanın en bilinen e-spor kulüplerinden olan Natus Vincere yaklaşık 12 yıldır hayatına devam ediyor. Toplamda 100’ü aşkın kupası bulunan kulüp dünya genelinde e-spor takımları henüz yeni popülerleşmesine iyi bir taraftar kitlesine ulaştı.

Toplam arzı 5 milyon ile sınırlandırılan Natus Vincere Fan Token (NAVI) bunun %20’sini dolaşıma soktu. Popüler futbol takımlarıyla rekabet eden proje 3,8 dolarlık fiyatıyla gelecek vaat ediyor.

Sint-Truidense Voetbalvereniging Fan Token (STV)

Sarı Mavi rengi ve yaklaşık 100 yıllık geçmişiyle Belçika’nın tanınmış kulüplerinden olan Sint-Truidense Voetbalvereniging son derece kıt bir arz ile tokenlarını piyasaya sürdü. Socios çatısı altında kripto para piyasalarına giren STV Token 15 dolardan alıcı buluyor.

Toplam arzı 1 milyon ile sınırlandırılan projenin, dolaşımda 200 bin tokenı var. Piyasalara ilk girdiği dönemde kısıtlı arzı sayesinde 70 doları gördü. Bu token şu an sadece Chiliz üzerinden alınabiliyor.

Professional Fighters League (PFL)

Yaklaşık dört yıllık bir geçmişi bulunan dövüş sanatları ligi en popüler MMA organizasyonudur. Eğer karma dövüş sanatlarının gelecekte daha fazla ilgi göreceğini düşünüyorsanız Professional Fighters League (PFL) sizin için iyi bir yatırım olabilir.

Fiyatı diğer taraftar tokenlara göre son derece ucuz olan PFL yaklaşık 2 dolardan alınabiliyor. Piyasaya ilk çıktığı günlerde 7 doları geçen fiyat bugüne kadar aynı ilgiye ulaşabilmiş değil.

Young Boys Fan Token (YBO)

Kısıtlı arzı ve az ilgi görmesi sebebiyle piyasa değeri henüz 3 milyon dolara ulaşabilmiş değil. Fenerbahçe’yi 2010-11 sezonunda Şampiyonlar Liginden elemesiyle tanınıyor. İsviçre şehri olan Bern’in spor kulübüdür ve yaklaşık 123 yıl önce kurulmuş köklü bir takımdır.

Geçtiğimiz günlerde Cüneyt Çakır’ın yönettiği Cluj maçını 3-1 kazandılar. Bu tarz galibiyetler token fiyatını ufak da olsa etkiliyor. Socios ile anlaşma imzalayan kulüp 5 milyon arz ve 1 milyon dolaşımdaki tokenı ile hali hazırda ucuz görünüyor.

Alliance Fan Token (ALL)

Yine bir e-spor takımı daha, özellikle kripto token alanında futbol takımları kadar ilgi gören ikinci seçenektir diyebiliriz. E-spor takımları Socios öncülüğünde kripto para piyasalarına hızlı bir giriş yaptı. İsviçre merkezli Alliance Team bunlardan biridir.

Alliance Fan Token (ALL) adıyla çıkarılan token 1 dolar arz fiyatıyla yoğun ilgi gördü. Arza katılan yatırımcılar aldıkları tokenları %660 kar ile 6,6 dolardan rahatlıkla satabildi. Dolaşım arzı 1 milyon olan Alliance Fan Token (ALL) diğer küçük kulüpler gibi maksimum 5 milyon arza sahiptir.

Club Atletico Independiente (CAI)

Chiliz çatısı altında piyasalara giren ve piyasa değeri 2 milyon doların altında olan tokenlardandır. Tam adı Club Atlético de Madrid olan kulüp İspanya’nın en büyük ikinci takımı olarak tanınıyor. Dolaşımdaki arzı emsallerine göre son derece kıt olan Club Atletico Independiente (CAI) 650 bin tokenı piyasalara sokmuştu.

Takımın maksimum arzı ise 5 milyon ile sınırlandırılmış durumdadır. Dikkat ederseniz çok büyük kulüpler haricinde maksimum arzını 20 milyon üzerine çıkarabilen bulunmuyor. Fenerbahçe Token (FB) 190 milyon maksimum arz ile yarın piyasalara iddialı bir giriş yapacak.

Apollon Limassol (APL)

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin bilindik tek kulübüdür diyebiliriz. Yaklaşık 1,3 milyon dolar piyasa değeri olan token 251 bin dolaşım arzına rağmen 5 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor.

Fiyat ilk piyasaya çıktığı dönemlerde 27 dolarları görmüş olsa da düşen trende girdi ve piyasaya çıkış fiyatına yaklaştı. Yatırım yapmanız zararınıza olabilir.

Team Heretics Fan Token (TH)

İspanya merkezli e-spor takımıdır. Kriptolara e-spor takımlarının yoğun ilgi gösterdiğini zaten söylemiştik. Henüz yeni bir alan olduğu ve alanları gereği dijitale ilgi duymaları sebebiyle daha fazla e-spor takımının token çıkarması bekleniyor.

Gelecekte en az futbol kadar ilgi görmesi beklenen e-spor müsabakalarının yıldızı olabilecek bu birkaç yıllık takımlar gelecek vaat ediyor. Maksimum arzı 5 milyon olan proje sadece bunun %10’unu dolaşıma soktu. Chiliz çatısı altında piyasalara giren TH büyümeye devam ediyor.

Novara Calcio Fan Token (NOV)

Socios gerçekten de taraftar token alanında ciddi bir piyasa hakimiyeti yakaladı. Novara Calcio Fan Token (NOV) tabi ki Socios çatısı altında piyasaya sürüldü. İtalya’nın bilindik takımlarından olan Novara Calcio 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip.

Düşük bütçeli kulüplerden olan Novara Calcio bu sezon iyi bir başarı gösterebilirse ATH noktası olan 10 dolara yeniden ulaşabilir.

İstanbul Başakşehir Fan Token (IBFK)

Takım 1990 yılında Nurettin Sözen öncülüğünde kuruldu ve son birkaç yıldır aldığı yatırımlar sayesinde adından söz ettirdi. Chiliz ile yaptığı ortaklık anlaşmasıyla birlikte 3 milyon token ile piyasalara giren IBFK, bunun sadece 200 bin adetini dolaşıma soktu.

Piyasaya girdiği dönemde 7 dolara kadar çıkan fiyat şu an 1,9 doları gördü. Liglerin başlamasıyla birlikte İstanbul Başakşehir Fan Token (IBFK) grafiğinin de hareketlenmesi bekleniyor.

Atletico De Madrid Fan Token (ATM)

En popüler taraftar tokenlardan biri olan ATM yaklaşık 20 dolarlık fiyatıyla erken dönem yatırımcılara güzel kazançlar bıraktı. Geçtiğimiz yıl piyasa girdiğinde 3 dolardan fiyatlanan Atletico De Madrid Fan Token (ATM) 52 dolara kadar çıktı.

Toplam arzı 10 milyon adetle sınırlandırılan token taraftarların yoğun ilgisiyle birlikte yüksek rakamlardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Aston Martin Cognizant (AM)

Socios yine bir ilke imza attı ve Mayıs ayında F1 takımlarının taraftar token anlaşmasını imzaladı. İlk ticareti açıldığında 10 doları gören AM Token fiyatı 3 dolara kadar düştü.

Toplam arzı 10 milyon ile sınırlandırılmış token için liglerle birlikte yükseliş bekleniyor. Hali hazırda piyasa değerinin düşük olması sebebiyle sadece Chiliz borsasından alım yapabilirsiniz.

Alfa Romeo Racing ORLEN Fan Token (SAUBER)

AM token ile anlaşması birlikte imzalanan ikinci F1 takımı Alfa Romeo Racing ORLEN olmuştu. Yine benzer şekilde yaklaşık 6 dolardan piyasalara giren Alfa Romeo Racing ORLEN Fan Token (SAUBER) geçtiğimiz günlerde 6,5 doları yeniden gördükten sonra 4 dolara düştü.

Futbol haricindeki takımların tokenları için gelecekte bu durum daha fazla geçerli olacak gibi görünüyor. Yani F1 gibi kısa dönem lig bazlı müsabakalar yaşayan spor dalları yılın belli dönemlerinde güzel fiyatlamalar yapacak. Onun dışında ağırlıklı yatay seyredecek.

Fenerbahçe Token (FB) Arz Karşılaştırması

Evet yukarıda detaylı şekilde 21 takımın projesini değerlendirdik. En dikkat çekici kısım ise arz bölümü oldu. Fenerbahçe yarın itibariyle tahmini 500.000 tokenı piyasaya sürecek. Ancak yılın kalan kısmında yeni bir arz girişi olacak mı? Bu Whitepaper aracılığıyla tam anlaşılamıyor.

Fakat net olan bir şey var, Fenerbahçe Token her yılın Nisan ayı gibi yaklaşık 1,4 milyon adet tokenı piyasaya sürecek. Buna Mayıs ayı itibariyle 15 ay boyunca devam edecek arz girişini de eklersek 30 milyon barajı aşılacak gibi görünüyor. Bu durum fiyatı uzun vadede olumsuz etkileyebilir. Ancak seneye kripto para piyasalarının ne durumda olacağı da önemli, eğer market büyüklüğü 3-4 trilyon dolarları görürse bu tarz arz farklılıkları fiyatı çok fazla etkilemez.

Ancak net olan bir şey var, yarın 30 dolardan alınan tokenlar anlık olarak çok ciddi fiyatlara satılabilir. Fiyatın son derece volatil olacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden ticarete girmeniz sizin için riskli olabilir.

Elbette burada paylaşılan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar