X


Elektrikli Otomobil Üreticisi Tesla, Kripto Ödemeleri İçin Yeniden Destek Ekleyebilir

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, kripto ödemeleri için destek eklemeye hazırlanıyor olabilir.
10:30
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimlerine büyük ilgi duyan milyarder iş insanı Elon Musk tarafından yönetilen büyük elektrikli araç üreticisi Tesla, yakında kripto ödemeleri için yeniden destek ekleyebileceğini ima etti.

Tesla Kripto Ödemeleri İçin Yeniden Destek Ekleyebilir

Eylül ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) yapılan üç aylık bir başvuruda şirket, “gelecekte kripto para birimlerinde işlem yapma pratiğini yeniden başlatabileceğini” belirterek Tesla’nın dijital varlıklar kullanılarak yapılan destek alımlarını sürdürmeye devam edeceğini öne sürdü.

Şirket ayrıca, kripto paraları bir değer deposu ve ödeme aracı olarak gördüğünü dile getirerek şunları söyledi:

“Dijital varlıkların hem yatırım hem de nakite likit bir alternatif olarak uzun vadeli potansiyeline inanıyoruz.”

Tesla daha önce bu yılın Ocak ve Mart ayları arasında elektrikli araç alımları için Bitcoin ödemesini kabul etmişti. Hareket, Tesla’nın daha geniş bir Bitcoin benimsemesinin bir parçası olarak geldi. Şirket ayrıca 2021’in ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolarlık hazinesini BTC‘ye yatırdı.

Bununla birlikte, iş kanıtı madenciliğinin çevre üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair algılara rağmen, firma BTC’yi desteklediği için eleştiriyle karşı karşıya kaldıktan sonra Bitcoin desteği hızlı bir şekilde rafa kaldırıldı.

Öte yandan Tesla CEO’su Elon Musk, Haziran ayında Tesla’nın Bitcoin ağ hash oranının en az yarısı yenilenebilir enerji ile desteklendiğinde Bitcoin ödemeleri için desteği sürdürmeyi düşüneceğini belirtti.

Rapor, Tesla’nın popüler araç kiralama şirketi Hertz ile bir dönüm noktası anlaşması yaptıktan sonra elektrikli araç üreticisinin piyasa değerinin 1 trilyon doları aştığı haberi üzerine geldi. Öte yandan Tesla’nın hisse fiyatı da yaklaşık 1 bin dolarlık bir artış yaşadı.

Elon Musk’ın SHIB Açıklaması

Popüler şaka para birimi Shiba Inu (SHIB) sahiplerini dehşete düşüren Elon Musk, bu hafta sonu sadece Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’e sahip olduğunu belirten bir tweet paylaştı.

Pazartesi günü, Twitter kullanıcısı Shiba Inu Holder, Elon Musk’a elinde ne kadar SHIB olduğunu soran bir tweet attı ve Musk buna “Yok” yanıtını verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar