X


ECB, Dijital Euro’ya İhtiyaç Olabileceğini Dile Getirdi

Herhangi bir ihtiyaç durumunda ECB dijital para birimi piyasaya sürebilir...
11:00
5 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg’in 4 Aralık’ta paylaştığı bir habere göre, özel sektör sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getiremezse, Avrupa Merkez Bankası (ECB) kendi dijital para birimini geliştirme planları yapmayı düşünüyor.

Durum Analiz Ediliyor

Çarşamba günü paylaşılan raporlara göre ECB, teknolojik yenilikler sayesinde nakit kullanımındaki düşüş de dahil olmak üzere bireysel ödemelerin yapılmasının hızla değiştiğini savunuyor. Bunun yanında yapılan açıklamalarda ECB’nin durumu analiz ettiği ve gerektiğinde cevap vermeye hazır olacağı belirtiliyor.

ECB konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Eğer endüstri çabaları Avrupa çapında yenilikçi ve etkili bir ödeme çözümü geliştirmekte yetersiz kalırsa buna göre, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) piyasaya sürerek potansiyel anlamda sosyal ihtiyacı karşılayabiliriz. Yasal statüye sahip bir CBDC tüm kullanıcıların prensip olarak ucuz ve kolay bir ödeme yoluna erişebilmelerini garanti edebilir.

Ancak bunların yanında ECB’de bundan sonra paylaşılan başka bir yazıda dijital para birimi ile ilgili atılacak herhangi bir adımdan bahsedilmedi.

Öte yandan İcra Kurulu Üyesi Benoit Coeure geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda, Avrupa genelinde perakende ödemelerdeki ilerlemenin yavaş olduğunu ve ECB’nin TIPS anlık ödeme sisteminin bir yıl önce başlamasına rağmen piyasanın parçalanmaya devam ettiğini savundu.

Kriptolar Yakın Takipte

Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) Başkanı Mario Draghi Eylül ayında yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerini yakından takip ettiklerini dile getirmişti. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Draghi konuşmasında, “Şimdiye kadar stablecoin’lerin ve kripto varlıklarının söz konusu alanlarda kısıtlı uygulamaları oldu ve bunlar paranın yerine geçebilecek şekilde tasarlanmadılar.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar