Dünyanın En Büyük Hedge Fonunun Kurucusundan, Yatırımcılara Uyarı!

Global ölçekteki enflasyona dikkat çeken Ray Dalio, portföy çeşitlendirmenin önemini vurguladı.
10:30
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, yatırım stratejisini paylaştı. Global ölçekteki enflasyona dikkat çeken Dalio, nakit tutmanın doğru bir tercih olmayabileceğini söyledi.

Bridgewater Associates’in Kurucusu, Nakitteki Değer Kaybına Dikkat Çekti

Yahoo Finance ile gerçekleştirdiği röportajında nakitteki değer kaybında dikkat çeken Ray Dalio, bu global ölçekteki enflasyonist ortamda, kripto para birimlerini bir alternatif olarak gördüğünü söyledi. Dalio, Bitcoin‘in bunca yıl sorunsuz bir şekilde varlığını sürdürmesinin etkileyici olduğunu ifade ederken lider kripto para biriminin ciddi bir benimsenme oranının da olduğunu sözlerine ekledi.

Enflasyon konusunda ne derece endişeli olduğu sorulduğunda ise Dalio, üretilmesi ve bütçelenmesi gereken para ve kredi miktarında çok büyük artış olduğunu, dolayısıyla da konuya ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getirdi:

“Çoğu yatırımcının en güvenli yatırım olduğunu düşündüğü nakit, bence en kötü yatırımdır ve bu önemlidir çünkü satın alma gücünü kaybeder. Nakit, bu yıl olduğu gibi enflasyondan dolayı yine yüzde 4 veya yüzde 5 değer kaybedecek. O yüzden bunlara dikkat edin çünkü bunun en kötü yatırım olacağına inanıyorum.”

Ray Dalio: Portföylerinizi Çeşitlendirin

Portföy çeşitlendirmenin önemine dikkat çeken Dalio, bu konuya çok önem verdiğini ve yatırımcılar adına iyi bir portföy çeşitlendirmesinin şart olduğunu söyledi. Dalio, başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerinin portföy çeşitlendirmeye yardımcı olabileceğini, ancak bu varlıkları, çeşitlendirmenin yalnızca ufak bir parçası olarak gördüğünü ifade etti.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar