X


Dünyada Bitcoin İle İlgili İlk Site Olan Bitcoin Org Hack’lendi! 

Elde edilen son verilere göre dünyada Bitcoin (BTC) ile ilgili ilk websteis olan Bitcoin org bugün bir hack saldırısına uğradı.
08:21
23 Eylül 2021

Elde edilen son bilgilere göre Bitcoin ile ilgili en eski websitesi olan Bitcoin.org bir hack saldırısına uğradı. Saldırının bir giveaway dolandırıcılığı için yapıldığı ifade ediliyor.

Hack Girişiminin Perde Arkası

Site ziyaretçileri ilk olarak siteye giriş yaptıklarında bir açılır pencere ile karşılaştı. Açılır pencerede klasik bir Bitcoin dolandırıcılığı haline gelmiş olan giveaway girişimi ile karşılaştılar. Kötü niyetli kişiler, ziyaretçilerin kendilerine Bitcoin göndermesini istiyor ve sonrasında çok daha fazla BTC gönderileceği vaadinde bulunuyordu.

Paylaşılan mesaja göre Bitcoin Vakfı, Bitcoin topluluğuna bir geri ödemeye yapmaya karar vermişti. Ayrıca mesaj sadece ilk 10.000 kişinin bu fırsattan yararlanabileceğini de ifade ederek bir nevi inandırıcılığı arttırmayı hedefliyordu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca kullanıcılar bu mesajı kapatamıyor ve diğer sayfalara geçiş yapamıyordu. Dolayısıyla site şu an için kapalı konumda bulunuyor.

Hack Girişiminin Sonucu

Bitcoin explorer’ı blockchain.com’a göre, giveaway dolandırıcılığı ile ilgili adrese, küçük işlemlerle olmak üzere 17.700 dolar civarında bir gönderim oldu. Dolayısıyla bahsi geçen tuzağa düşen az sayıda da olsa kullanıcı olduğu görülüyor.

Bu noktada Bitcoin.org’un, Bitcoin gelişimini desteklemeyi amaçlayan açık kaynaklı bir proje olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani websitesinin Bitcoin Vakfı ile bir bağlantısı bulunmuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar