X

Dünyaca Ünlü Ekonomist Kripto Paraları Bir Kere Daha Eleştirdi

Nouriel Roubini kripto paraları bir kez daha eleştirdi.
08:00
9 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini geçmişte kripto paralar hakkında yaptığı sert eleştirilerle topluluğun gündemine gelmişti. Ekonomi alanında profesörlüğü bulunan Roubini kripto paraların teknolojik anlamda başarılı olamayacağını iddia ediyor. CoinTürk okurlarıyla daha önceden paylaşmış olduğumuz bu haberde ise Roubini’nin önceki kripto para eleştirisini bulabilirsiniz.

Kripto Para Düşmanı

Geçmişte Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi köklü ve stratejik finansal kuruluşlarda görev aldığı bilinen ünlü ekonomist Roubini kripto para düşmanı bir tavır takınıyor. Daha önceden de bu yeni varlık sınıfını sert sözlerle eleştiren Roubini kripto severlerin antipatisini kazanmıştı. Sosyal medya platformu Twitter’ı aktif bir şekilde kullanan ünlü ekonomist Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’le de bir tür laf dalaşına girmişti.

Kriptolar “Para” Değil!

2008 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan küresel krizi tahmin etmesiyle ün kazanan Nouriel Roubini bir kere daha kripto paralara karşı takındığı düşmanca tavrı sergilemekten çekinmedi. Ekonomiste göre mevcut kripto para sektörü ne para ya da para birimi olabilecek nitelikte varlıklardan oluşuyor. Roubini’ye göre kripto paralar değer saklamak amacıyla kullanılamayacak kadar istikrarsız ve ödeme yapılmasına imkan vermeyecek kadar da ölçeklendirilemez.

Bu iddialarını desteklemek amacıyla 2017 yılının sonunda yaşanan boğa piyasasını ileri süren Roubini çok sayıda yatırımcının fırsatı kaçırma korkusuyla kripto para satın aldığını ifade etti. Roubini bu insanların kriptolar hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmediğini de belirtiyor. Kripto paraların esasında bir şeye dayanmadığını iddia eden Roubini Blockchain teknolojisinin de geleceğinin olmadığını ileri sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar