X


Dünya Nüfusunun Ne Kadarı Kripto Paraları Kullanıyor?

07:00
3 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Marketing ve araştırma hizmeti 8-bit.io’nun kurucusu Nele-Maria Palipea dünya üzerinde yalnızca 50 milyon kişinin kripto para kullanıcısı olduğunu, dolayısıyla Blockchain’in “kitlesel bir şekilde benimsenmesinin” zaman alacağını kaydetti. Palipea önümüzdeki 5 yıl içinde Blockchain’in mevcut teknolojinin yerini alacağını düşünmüyor.

Palipea savını geçmişten örneklerle güçlendirdi. E-mailin 1971’de, ilk ISP’lerin 1990’lar ortalarında yola çıktığını hatırlattı. Hotmail gibi e-mail hizmetlerinin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasının 1996-1997’yi bulduğunu belirten Palipea, aynı tarihlerde Amerikalıların yalnızca %10’unun internet kullandığına dikkat çekti.

Medium, Quora ve Blockchain temelli Steemit’te aktif olarak yazılar yayımlayan Palipea’ya göre 25 yıldan uzun bir süre sonra e-mail öyle bir seviyeye ulaştı ki “insanlar ya bir email kullanıcısıydı ya da email kullanan birini tanıyan bir kişiyi tanıyordu.”

E-mailin o zaman hala daha “büyük bir yayılma göstermediğini” ve küçük boyutlu bir ayrılığın emailin belirsizlikten fazlası olduğunu gösterdiğini belirtti. Palipea’ya göre 2001’e kadar Amerikalıların %50’si düzenli olarak internet kullanıyordu ve şimdi dünya nüfusunun yaklaşık %50’sinin internet erişimi var, zira 3,8 milyar kişi email kullanıyor.

Palipea araştırma raporunun devamında Blockchain teknolojisinin tanıtımının ve ilk uygulamasının 10 yıl önce Bitcoin whitepaper’ının yayımlanmasıyla yapıldığını belirtiyor. Hesaplarına göre yaklaşık 50 milyon “kripto para kullanıcısının” bulunduğunu sözlerine ekliyor. Dünya nüfusunun %1’inden azına tekabül ettiği için bunun Blockchain’in benimsenmesi adına yetersiz olduğu sonucuna varıyor.

Blockchain ve kripto paralar büyük bir olay ve fırsat. Ve insanlar geleceğin Blockchain-Microsoft’una ve Google’ına yatırım yapmak suretiyle piyasada yer alarak bunu ilerisi için kendi avantajlarına çevirebilir.

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar