X


1Broker.com Kapandı Açıklamalara Göre Şimdi Sıra Diğer Kripto Para Borsalarında Olabilir

FBI'ın 1Broker.com'u 2016 yılında gözüne kestirdiği ortaya çıktı. 2 yıl boyunca sessizce bekleyen FBI diğer kripto para borsalarını da kapatabilir mi?
01:00
3 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

27 Eylül gecesi SEC ve CFTC ortaklığında başlatılan soruşturma sonucunda FBI son günlerin popüler kaldıraçlı kripto para borsası 1Broker.com’u 28 Eylül’de kapatmıştı. 1Pool Ltd. bünyesinde faaliyet gösteren 1Broker.com’un ülkemizde de çok sayıda kullanıcısı mevcuttu. FBI, 1Broker.com’un alan adını ele geçirip siteyi kapatınca akıllarda yeni bir soru işareti belirdi: Acaba FBI diğer popüler kripto para borsalarını da kapatabilir mi?

Marshall Adaları merkezli 1Broker.com’un FBI tarafından kapatılması sanki böyle bir şey bekleniyormuşçasına piyasada pek de olumsuz bir etki yaratmadı. Ancak olayın farklı bir boyut kazanıp Binance ve BitMEX gibi platformlara sıçraması kripto para piyasasını uzun süreli bir çıkmaza sürükleyebilir. FBI kara para aklama standartlarını ihlal etmesi ve kayıt dışı swap satışı yapması nedeniyle böyle bir karar almıştı.

SEC tarafından gizli görevlendirilen bir FBI ajanının 2016 yılında 1Broker.com’a üye olarak ABD menkul kıymet yasalarının gerektirdiği yatırım eşiklerini karşılamadığı halde menkul kıymet tabanlı swap satın alımları yaptığı ortaya çıktı. Aslında pek çok kişinin tahmin ettiğinin aksine SEC, 1Broker.com’u yaklaşık iki yıl önce takibe almış.

1Broker.com ekibi 2 Ekim’de yaptığı açıklamada yatırımcı fonlarının kurtarılması amacıyla görevlendirilen bir avukatın SEC ve CFTC ortaklığında yürütülen soruşturmada şirketi temsil ettiğini duyurdu. 1Broker.com bundan birkaç gün önce 27 Eylül’de yaptığı açıklamada ise kullanıcıların para çekim işlemlerini tamamlayabilmeleri için platformun kısmi olarak yeniden aktif hale getirilmesi konusunda SEC ile iş birliği yapacaklarını vurgulamıştı:

Tüm yatırımcı fonları şu anda güvende. SEC ile iş birliği yapacağız. Eğer SEC teklifimizi kabul ederse ABD’li müşterilerimizin en kısa sürede çekim işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayacağız.

SEC’in ve FBI’ın birlikte yürüttüğü soruşturma iki yıldan uzun sürdü. ABD’nin, menkul kıymet yasaları uyarınca birçok kripto para birimini menkul kıymet olarak değerlendirdiği göz önüne alınırsa önümüzdeki günlerde çeşitli kripto para borsaları SEC ve FBI tarafından hedef alınabilir. FBI ajanlarının ilk kayıt dışı swap işlemini 30 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirdiğini düşünürsek belki de birçok borsa çoktan SEC tarafından hedef alınmıştır?

Ünlü kripto para yatırımcısı Aurelius’ın da aralarında bulunduğu birçok kişi BitMEX gibi kaldıraçlı kripto para borsalarının SEC tarafından hedef alınabileceğini düşünüyor. SEC’in Fort Worth bölge temsilcisi Shamoil T. Shipchandler konuya ilişkin şunları kaydetti:

SEC, işlemlerde kullanılan para biriminden bağımsız olarak ABD’li yatırımcıları çeşitli platformlarda risklerden koruyor. ABD’li müşterileri bulunan platformlar kripto paralarla işlem yapsalar dahi federal menkul kıymet yasalarından kaçamazlar.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar