X


“Dolandırıcıların Kripto Paraların Arkasına Saklanmasını Önlemeliyiz”

ABD başsavcı yardımcısı Interpol toplantısında kripto para düzenlemeleri hakkında konuştu.
11:00
20 Kasım 2018
Okuma Süresi: 1 Dakika

ABD başsavcı yardımcısı Rod Rosenstein kripto paralarla ilgili suçların araştırılması adına uluslar arası çağrıda bulundu. Rosenstein yıllık düzenlenen Interpol toplantısında konuştu.

87.’si Pazartesi düzenlenen toplantıda Rosenstein konuya doğrudan girerek siber suçluların kripto paraların arkasına saklanmalarına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kripto paraların kullanım alanlarının faydalı olabileceğini de belirten Rosenstein aynı zamanda siber suçluların yası dışı faaliyetlerde kripto para kullandığının altını çizdi. WannaCry adlı virüsü ve Alexander Vinnick tarafından kurulan sözde BTC borsası olduğu örneğini gösterdi. Rosenstein şöyle konuştu:

Bir şeyler eklemem gerekiyor; Dolandırıcılar ICO’lar aracılığıyla ve yeni para birimi oluşturacakları vaadleriyle yatırımcıları ağına çekiyor. Böylece dolandırıcılık emellerinin reklamlarını yapıyorlar ve piyasayı manipüle ediyorlar.

Kripto paraları düzenlemenin uluslar arası işbirliğini gerektirdiğini ekleyen Rosenstein konu hakkında şunları söyledi:

Birlikte çalışarak yasaların bütün Blockchain alanına ulaşabileceğini göstermemiz gerekiyor.

Rosenstein özellikle kripto paraları düzenleme yoluna giden katılımcılara seslendi ve kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD mevcut yasaları kripto paraların kara para aklama işlerinde kullanılmaması yönünde düzenliyor. Kara para aklama ile mücadele eden kurumun kurallarına bütün ülkelerin uyması gerektiğini belirten Rosenstein, dijital paraların yasa dışı kullanımının önüne geçilmesinin elzem olduğunu dile getirdi. Rosenstein daha önceden de kripto paralar hakkında konuşmuştu ve kripto paralara karşı yapıcı bir strateji izlenmesi gerektiğini belirtmişti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar