X


ABD Seçim Komisyonundan Kripto Para Madenciliğine Yönelik Açıklama

ABD seçim süreçlerinde adayların kripto para madenciliği yapmasında sakınca görülmedi.
12:00
20 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Devletler Federal Seçim Komisyonu (FEC) geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliğine ilişkin bir görüş taslağı yayımladı. Taslağa göre seçimdeki adayların desteklenmesi için kripto para madenciliği yapılarak fon elde edilmesinde bir sakınca bulunmadığı belirtiliyor.

FEC yetkilileri tarafından 13 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan bir bildiride OsiaNetwork LLC tarafından eylül ayında gündeme getirilen bir öneriye ilişkin değerlendirmelere yer veriliyor. Şirketin önerisinde FEC’e kripto paralarla ilgili bir konuda soru yöneltiliyor. Seçim sürecindeki bireylerin bilgisayarlarının işlemci gücünü kripto para kazmak için kullanıp kullanamayacakları komisyona sorulmuştu.

OsiaNetwork madencilik faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin siyasi komitelerin desteklenmesi için kullanılacağını ifade etti. Kendisine yöneltilen soru üzerinde değerlendirmelerde bulunan FEC konuya ilişkin bir açıklama yaparak yanıtını verdi. Buna göre seçim kampanyası esnasında böylesi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine belirli şartlar uyarınca “izin verilebilir” gözüyle bakılıyor.

FEC’in açıklaması Osia Network tarafından gündeme getirilen faaliyetin hem mevcut siyasi kampanya yasalarına hem de komisyonun düzenlemelerine uygun olduğu belirtildi. Başka bir deyişle OsiaNetwork siyasi kampanyalar için fon oluşturmak adına bir madencilik havuzu kurabilecek. Bu kapsamda gerçekleştirilecek tüm faaliyetler tıpkı kampanyaya yapılan bağışlar gibi değerlendirilecek.

Kripto para piyasası son zamanlarda önemli ölçüde değer kaybetse de varlığını ve gelişimini halen sürdürüyor. Her geçen gün bu yeni varlık sınıfının hayatlarımıza daha da entegre hale geldiğine şahit oluyoruz. Bu durum kripto para kullanıcılarının sayısının artacağı anlamına gelebilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar