X


“DLT Şu Anda Finansal Piyasa Taleplerini Karşılayamıyor”

Dağıtık defter teknolojisine sonuna kadar güvenen kesimin yanında bu konuda endişe duyan bir kesim de bulunuyor…
14:00
18 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

2018 Dünya Ödemeler Raporu 16 Ekim’de yayımlandı. Danışmanlık ve teknoloji hizmetleri şirketi Capgemini ve önde gelen Avrupa bankası BNP Paribas tarafından ortaklaşa derlenen rapora göre dağıtık defter teknolojisi (DLT) şu anda finansal piyasa taleplerini karşılayamıyor.

Araştırmacılar raporu hazırlarken endüstri yönetimi, piyasa dinamikleri, demografi ve altyapının etkinleştirilmesi de dahil olmak üzere birçok kriterden faydalandı ve kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Ayrıca şirketler yöneticilerle yaptıkları röportajlar ve endüstri katılımcılarına gönderdikleri online anketlerle araştırmalarını güçlendirdi.

Araştırmacılar özellikle DLT’nin benimsenme aşamasında karşılaşılan zorluklara değerlendirdi. Ankete katılan tüm katılımcıların yüzde 85,9’u dağıtık defter teknolojisinin birlikte çalışmaya imkan vermediğini, yüzde 83,1’i yasal düzenlenmesinin bulunmadığını ve yüzde 77,8’i ölçeklenebilirlik problemi dolayısıyla benimsenin sınırlandığını düşünüyor. Bunun yanında ankete katılanların yüzde 60’ından fazlası güvenlik, uygulama maliyeti ve işlem yapmak için eklenmesi gereken süre açısından sorun yaşadıklarını ifade ediyor.

Ayrıca ankette DLT’nin inovasyon ve projelerinin genellikle laboratuvar ya da proof-of-concept (kavram kanıtlama/PoC) aşamasında kaldığı belirtiliyor. Raporda, “Çoklu DLT sistemleri, çözümler arasında sınırlı bağlantıya sahip parçalanmış bir piyasa oluşturuyor. Bu da verimsizliklere ve sınırlı benimsenmeye yol açıyor.” ifadesi yer alıyor.

Yasal düzenlemesinin belirsiz olması ve çoğu ülkede yasal çerçevesinin bulunmaması sebebiyle DLT, risk taşıyor. De Nederlandsche Bank’ın (DNB) dağıtık defter teknolojisi ile yaptığı üç yıllık çalışmanın sonucuna da değiniliyor. Sonuca göre DLT “mevcut haliyle bir finansal piyasa alt yapısının çok yüksek taleplerini” karşılayamıyor.

Öte yandan DNB, bankalar arası ödeme işlemleri ve çapraz döviz işlemleri de dahil olmak üzere bazı piyasa altyapılarının yerini DLT’nin alabileceğini de ekliyor. Bankaya göre DLT bu alanların tüm yükünü kaldırabilir ve maliyet faydası sağlanmasına yardımcı olabilir.

Bunun yanında Blockchain’in belirli piyasa taleplerini karşılayacak kadar ölçeklenemeyeceği ve düzenlenemeyeceği riski bazı endüstri oyuncuları açısından endişe kaynağı olarak görülüyor. Ancak Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) tarafından yapılan 19 haftalık bir çalışma, Blockchain’in ABD hisse senedi piyasasının günlük işlem hacmini destekleyebileceğini ortaya koymuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar