f Dijital Varlık Hedge Fonu 3AC Dubai Düzenleyicisi Tarafından Cezalandırıldı › COINTURK

Dijital Varlık Hedge Fonu 3AC Dubai Düzenleyicisi Tarafından Cezalandırıldı

Özet

  • Three Arrows Capital'in kurucuları Kyle Davies ve Su Zhu, Dubai'nin özel kripto düzenleyicisi VARA tarafından OPNX borsası üzerinden yasal düzenlemeleri ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

  • 16 Ağustos'ta VARA, OPNX Borsası için 10 milyon dirhem (yaklaşık 2,7 milyon dolar) para cezası verdiğini açıkladı.

  • 3AC kurucularının ödediği cezalara rağmen, VARA ceza ödemesinin tamamlanmamış olmasının ardından OPNX'e yönelik dolaylı eylemler konusunda önlemler alabileceğini belirtti.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
19:10
16 Ağustos 2023

İflas etmiş olan dijital varlık hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) kurucuları Kyle Davies ve Su Zhu, Dubai’nin özel kripto düzenleyicisi tarafından OPNX borsası üzerinden verilen bir para cezasıyla karşı karşıya. Yasal düzenleme ihlali nedeniyle verilen para cezasının yanı sıra şirket yöneticileri de reklam ve promosyon ihlalleri nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

Şirkete Verilen Ceza Ödenmedi

16 Ağustos’ta Dubai’nin Sanal Varlık Düzenleme Kurumu (VARA) OPNX Borsası için bir para cezası bildirimi yayınladı. Düzenleyici kurum piyasa düzenlemelerinin ihlali nedeniyle 10 milyon dirhem yani yaklaşık 2,7 milyon dolar para cezası verdiğini söyledi ve para cezasının ödenmediğini kaydetti.

VARA, borsanın yanı sıra Davies, Zhu, Mark Lamb ve CEO’su Leslie Lamb dahil olmak üzere OPNX yöneticilerine 200.000 dirhem (yaklaşık 54.000 dolar) para cezası verdiğini de duyurdu. Verilen para cezası Dubai’nin pazarlama, reklam ve promosyon yasalarının ihlali nedeniyle verildi. Düzenleyici kuruma göre söz konusu kişiler cezalarını çoktan ödedi.

Dolaylı Yaptırımlar Uygulanacak

2,7 milyon dolarlık ceza ödenmediği için VARA, “OPNX’e karşı yapılması gereken dolaylı eylemleri belirleyeceğini” söyledi. Düzenleyici kurum daha fazla ceza veya daha fazla para cezası içerebileceğini ve hatta ödemeyi geri almak için gerekli önlemleri alabileceğini vurguladı. VARA’ya göre bu durum “konunun herhangi bir kolluk kuvveti veya yetkili mahkemeye havale edilmesini” içerebilir.

OPNX bu yılın başlarında 3AC kurucu ortakları ve CoinFlex kurucusu Mark Lamb tarafından kuruldu. Borsa ilk gününde yalnızca 13,64 dolarlık bir işlem hacmi gösterdi. Ancak, borsanın günlük işlem hacmi Haziran ayı sonlarında 30 milyon dolara yükseldi.

Dubai düzenleyicisi VARA, bu yıl kripto ihlalleri konusunda sağlam bir duruş sergiliyor. VARA, 10 Temmuz’da emirlikte faaliyet lisansı alan ilk borsa olan kripto borsası BitOasis’in lisansını düzenleyici tarafından verilen süre içinde zorunlu koşulları yerine getirmediği için askıya aldı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI