reklamı kapat

“Dijital Dolar Fikri, Bankaların Hakimliğinden Çok Daha İyi”

Coinbase’in hukuk departmanı eski başkanına göre doların dijitalleştirilmesi, bankaların egemenliğinden çok daha iyi.
08:17
30 Temmuz 2020

Coinbase’in hukuk departmanının eski başkanı Brian Brooks yaptığı son açıklamalarda, Blockchain teknolojisinin Amerika’nın mevcut bankalara bağlı ödeme sisteminden daha iyi olduğunu ifade etti.

Merkezsiz Ödemeler

Brooks 29 Temmuz’da büyük bir ABD düşünce kuruluşu olan Brookings Enstitüsü’nden Aaron Klein ile konuştu. Boorks’a göre, önümüzdeki beş yılda geleneksel sistemlere cevap olarak merkezsizleşme ve dolayısıyla Blockchain teknolojisi büyük gelişmeler kaydedecek. Brooks konuyla ilgili açıklamalarında, “Ben merkezsizliğe inanıyorum. Günün sonunda, stablecoin’lerin ve dolarların diğer Blockchain tabanlı tokenizasyonunun uzun vadede daha hızlı ödemeler için en esnek model olduğunu düşünüyorum. Bu, ödeme sistemindeki merkez bankası tekelinden daha iyi.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre, hükümetin COVID-19 salgınına karşı aldığı önlemler, ödeme sistemleriyle ilgili uzun süredir devam eden sorunları gündeme getirdi. Brooks yaptığı açıklamalarda, hükümetin birkaç ay önce vatandaşlarına 1.200 dolarlık çek gönderimi sırasında yaşadığı sorunlara da değindi ve teknolojik engellerin altını çizdi.

Bankalar ve Ödemeler

Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), geçtiğimiz hafta Amerika’daki bankalara kripto para saklama izni verdiğini açıkladı. Bu haber her ne kadar büyük bir yankı uyandırmış olsa da Brooks, OCC’nin kuruluş yasası gereği, “Başlangıçta tek bir rekabetçi sistemi oluşturmak” amacıyla tasarlandığını ifade etti. Dolayısıyla Brooks’a göre ABD’de paranın çalışma biçimi geçmişte sıkışıp kaldı.

Modern sistemdeki güncellemeler açısından, düzenleyicilerin sınırlı sonuçlarla çeşitli çözümler için baskı yaptığını ifade eden Brooks, “Bir düzenleyici olarak asıl soru şu, bunu nasıl yapıyorsun?” sözlerini kullandı Brooks. “FedNow henüz kağıt dışında mevcut değil.” sözleri ile devam eden ünlü isim bununla birlikte, potansiyel bir çözüm olarak zaten var olan ve kripto topluluğuna aşina olan Blockchain teknolojisinin altını çizdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.