reklamı kapat

Dev Borsa, Fiziksel BTC Vadelileriyle İlgili Açıklamalar Yaptı

CME, fiziksel olarak düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemleri piyasaya sürmek gibi bir niyetleri olmadığını açıkladı...
16:00
2 Ekim 2019

Türev işlemlerinin yapıldığı dev borsa Chicago Ticaret Borsası (CME), fiziksel olarak düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlatmak gibi bir planları olmadığını açıkladı.

CME’nin Açıklamaları

CME’nin küresel hisse senedi endeksi başkanı ve alternatif yatırım ürünleri yöneticisi Tim McCourt, Salı günü Markets Media’da yayınlanan röportajında, fiziksel düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyle ilgili bir planları olmadığını dile getirdi.

CME kısa süre önce yaptığı açıklamalarda 2020 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin vadeli işlem piyasalarında yaşanan “artan müşteri talebi” ve “sağlam büyüme” dolayısıyla Bitcoin opsiyon sözleşmelerini başlatacaklarını duyurmuştu.

Ayrıca Chicago Ticaret Borsası, Eylül ayında yaptığı bir açıklamada Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerine, müşterilerinin açık Bitcoin vadeli işlem pozisyonlarını iki katına çıkarmaları için dilekçe verdiğini belirtmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan McCourt konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Aralık 2017’de Bitcoin vadeli sözleşmelerini başlattığımızda opsiyon işlemleri için bir numaralı talebin müşterilerimizden geleceğini görmüştük” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

Bitcoin’e olan kurumsal ilgi artıyor. Ancak piyasaya aşina olmak ve yeni ürünler kullanmak amacıyla onay almak için zamana ihtiyaçları var.

Bakkt Hamlesi

Çok uzun zamandır bütün kripto para ekosisteminin merakla beklediği Bakkt platformu fiziksel olarak düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini nihayet geçtiğimiz hafta başlattı. Ancak hala kurumlar bu yeni piyasaya mesafeli yaklaştığı için Bakkt ilk günlerde yavaş bir ilerleme kaydetti. Bakkt’ın piyasa oyuncularından biri haline gelmesiyle hem fiyatın hem kurumsal yatırımcı oranının artması bekleniyordu. Ancak son rakamlara bakıldığı zaman kısa vadede bu beklentinin karşılanmadığını rahatlıkla dile getirebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun