reklamı kapat

Hong Kong’daki Bitcoin Hacmi Protestolarla Rekor Kırdı!

Hong Kong'un LocalBitcoins hacmi haftalık rekora ulaştı.
15:00
2 Ekim 2019

Hong Kong’lu yetkililer tarafından Çin’e suçlu iadesi yapılmasına yönelik hazırlanan yasa tasarısı ile ayaklanan Hong Kong halkı, tasarının geri çekilmiş olmasına rağmen hala sokaklardan dönmedi ve dönmeye de niyetleri yok gibi duruyor.

Yaşanan protestolarda Çin’in takip araçlarından kaçmak isteyen birçok kişi de, dünyanın en güvenli para transfer yöntemlerinden olan Bitcoin‘e (BTC) yöneldi. Protestoların başlamasından bu yana Hong Kong içerisindeki BTC hacmi adeta rekor üstüne rekor kırdı ve hala durdurulamamakta. Eşler arası kripto para borsası LocalBİtcoins, geçtiğimiz hafta içerisinde 1,42 milyon dolarlık BTC hacmi ile en yüksek hacme sahip üç haftadan birisine tanıklık etti.

Bitcoin, Çin’in Engellerini Aşmayı Sağlıyor

LocalBitcoins’in Hong Kong iştiraki içerisindeki en yüksek haftalık hacim ise 2017 yılının Aralık ayında 1,53 milyon dolar olarak gözükürken, bunu 2018 yılının Ocak ayındaki 1,51 milyon dolarlık haftalık hacim takip etmekte. ”Son 50 yılın en büyük ayaklanmalarından birisi” olarak gösterilen Hong Kong protestoları aslında Haziran ayından beri sürmekte ve bunun ne zaman biteceği de tam olarak bilinmiyor.

Aslında Bitcoin tam olarak bu gibi durumlarda insanların imdadına koşmakta ve gerçek bir kullanım alanı ile ortaya çıkmakta. Çin hükümeti sermaye kontrolleri ile birçok protestocunun veya protestoculara destek veren Çin vatandaşlarının transferlerini engelleyebilse de, BTC için böyle bir durum söz konusu bile değil.

Bunun yanı sıra kripto para ödeme sağlayıcısı BitPay bile geçtiğimiz haftalarda Çin hükümetinin dediklerini uyguladığı için sert bir şekilde eleştirilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun