X


Düşüşten Yararlananlar: Dev Bitcoin (BTC) Satın Alımı ve ETF İlişkisi

Düşüşler bazı yatırımcılar için alım fırsatı olabilirken anonim bir kullanıcının, bu dev meblağda ETF yatırımı yapması dikkat çekiyor.
19:10
14 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kriptoların düşüşleri, çoğu yatırımcı için alım fırsatı olabiliyor. Özellikle kriptolar arasında en çok proje güvenini ispatlamış olan Bitcoin’in (BTC) düşüşlerini çoğu yatırımcı dört gözle bekleyebiliyor. Dün hariç genel olarak bakıldığında BTC ve kriptoların düşüşte olduğu aşikar bir şekilde ilerliyor. Bu süreçte anonim biri, 6.900 kadar BTC alarak (ki bu yaklaşık 200 milyon dolar yapıyor) Kanada’nın Bitcoin ETF’sine giriş yapıyor. Ki bu Kanada Bitcoin ETF’sine yapılan tek seferde en büyük giriş oluyor.

ETF’ye En büyük Giriş

İlgili ETF, Bitcoin Purpose ETF ismi ile biliniyor. Kanada’da BTC’ye dayalı en büyük borsada işlem gören bu ürün, ilk Bitcoin spot ETF’si olma özelliği ile de önem taşıyor. Bu ETF bile, tarihte ilk kez 6.900 BTC’lik bir giriş görüyor ve uzmanlar, bundan önceki en büyük girişin 2.900 BTC olduğunu vurguluyor.

Dolayısıyla Bitcoin Purpose ETF’sinin BTC sayısı anlık bir ATH’ye de ulaşıyor ve bu ETF’nin toplamda 41.600 Bitcoin’i olduğu raporlanıyor. İlgili yatırımı yapan anonim kişinin, BTC’yi 29.000 bandında iken satın aldığı da düşünülüyor.

Ayrıca bu gelişmelerden sonra ilgili ETF’nin büyük bir BTC çıkışı gördüğü de belirtiliyor. 5.000 BTC civarında çıkışın tek seferde yapıldığı belirtilirken bunun 41.600 BTC bakiyesini 36.570’e düşürdüğü ve ATH’yi yeniden yitirdiği bildiriliyor.

BTC’de Durum

Öte yandan son 24 saat içerisinde kriptoların devi Bitcoin’in %4 kadar değer kaybettiği görülüyor. BTC, 30.000 dolar üzerine çıktığı dün itibariyle üzerinde konsolide olmayı başaramıyor ve bugün yaklaşık 29.150 dolardan işlem görüyor.

Gün içerisinde 28.900 dolara kadar düşen BTC, artan düşüş ivmesiyle korkutuyor. Ancak yatırımcıların bazıları, bunu alım fırsatı olarak görmesiyle dikkat çekiyor. Zengin Baba Fakir Baba’nın yazarı Kiyosaki ise, BTC’nin önce 20.000 dolara sonrasında ise 17.000 dolara düşmesini beklediğini ve sonrasında dipten alarak zengin olacağını belirttiği biliniyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar