X


Kriptoların Düşüşüne NFT’ler de Eşlik Ediyor: Yine de Bu NFT Projesi Yükselişte!

Kripto para birimleri, düşüşlerine bugün de devam ederken bundan NFT koleksiyonları da etkileniyor. Ancak bazı projeler güçlü kalmayı başarıyor.
20:10
14 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kriptolar, özellikle son bir haftadır büyük bir yıkım yaşıyor. Bu süreçte NFT koleksiyonları da değer kaybediyor. Bu düşüşe, özellikle Ethereum (ETH) ve Solana (SOL)’un etkili olduğu düşünülürken bir yandan da aslında yatırımcıların, belirsizlikler içerisinde endişe duydukları görülüyor.

Düşüş Nedenleri

TerraUSD (UST) ve Terra (LUNA)’nın %99’a varan bir kayıpla değer kaybetmesi aslında kripto piyasasını ciddi bir oranda etkiliyor. UST, bugün itibari ile hemen hemen 0,13 dolar bandından işlem görürken LUNA, çoğu borsada farklı fiyatla işlem görmesiyle dikkat çekiyor. Sonuç olarak bu etmen ile beraber Terra’yla bağlantılı NFT’lerin işlem aktivitesinde de düşüşler görülüyor.

Öte yandan NFT piyasası için en önemli altcoin olan Ethereum (ETH), bu yazı yazılırken son 24 saatteki %5 kadar düşüşüyle yaklaşık 2.000 dolardan işlem görüyor ve ara ara 2.000 doların altına düşüyor. Geçen hafta ETH, 2.800 dolar civarında seyrediyordu. Bu, ister istemez Ethereum ağında olan NFT’lerin fiyatını etkiliyor. Bu süreçte Ethereum ağında gas fee’lerin ciddi oranda arttığı da görülüyor. Bu etmen de yatırımcıları tetikliyor ve NFT’ler hiç olmadığı kadar düşüş gösteriyor.

NFT Koleksiyonların Durum

Bu arada CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve diğer blue-chip NFT projelerinin fiyatları, 12 Mayıs itibari ile %63 kadar düştü. Ancak son iki günde bu NFT’lerin fiyatlarının biraz daha toparlandığı görülse de yine de bu toparlanma aylık ve haftalık düşüşleri kurtarmaya yetmiyor.

Ancak Yuga Labs’ın diğer bir NFT projesi olan Otherdeed’in Otherside koleksiyonu, 152 Ethereum’luk taban fiyatıyla zirveye ulaşıyor. Her ne kadar çoğu NFT projesi kayıplar yaşasa da Otherside, OpenSea’de yükselen bir işlem hacmi de gösteriyor. Bu süreçte proje, en yüksek fiyatlı NFT’ler arasında yer alırken aynı projede olan BAYC ve MAYC ile bir yarış sürdürüyor.

Bunun yanı sıra Doodles, Azuki ve Beanz gibi diğer NFT koleksiyonları popülerlik ve fiyat çizelgelerini yükseltiyor. Aslında her ne kadar NFT yatırımcıları bir korku ve panik modunda olsalar da tüm tasfiyelere rağmen bu NFT koleksiyonları fiyat anlamında güçlü durmayı başarıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar